Novinky

Czech Press Photo vyhrál fotoreportér ČTK Vondrouš se snímkem Dezinfekce

02.12.2020

Hlavní cenu novinářské soutěže Czech Press Photo 2020 získal fotoreportér ČTK Roman Vondrouš se snímkem, který zachytil muže procházejícího dezinfekční bránou. Snímky s tematikou pandemie koronaviru na 26. ročníku soutěže převládaly. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než pěti tisíc snímků od 288 autorů. Vyhlašování vítězů se kvůli pandemii konalo on-line.

Vítězný záběr pořídil Vondrouš na zářijovém Národním průmyslovém summitu. "Když jsem šel na summit, vůbec jsem nečekal, že by tam mohla vzniknout tahle fotografie a už vůbec ne, že by z ní mohla být fotografie roku. Představoval jsem si nudný summit, kde to bude jako na klasické tiskovce, které fotíme několikrát do roka. Pak jsem uviděl dezinfekční brány. Když jsem branou sám procházel, uviděl jsem to zajímavé světlo. Tam jsem si uvědomil, že by mohl vzniknout zajímavý obraz," popsal vznik snímku Vondrouš.

Zvláštní atmosféru fotky má na svědomí dezinfekční mlha, dopadající světlo, ale i samotná postava. "V dezinfekční bráně se mi objevil člověk bez roušky. Většina účastníků roušky měla a pod nimi se emoce ztrácely. Tenhle pán roušku neměl. Začaly se tam mísit emoce v jeho tváři se zajímavým světlem, dokreslily tak výslednou fotografii, její atmosféru a pocit z doby, která nás obklopuje a nemáme z ní nikdo radost," uvedl fotograf, který v soutěži bodoval i vloni. První místo se sérií Premiér v Bílém domě získal v kategorii Lidé, o kterých se mluví.

Výtvarně čisté dílo ocenili i porotci. "Vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav. Klade otázky. Je toto norma? Součást nového běžného života? Jaká nás čeká budoucnost?" uvedl předseda poroty Joe Klamar.

Vondrouš poslal do soutěže i další snímky, které ale nepostoupily do finále. "Od jara, kdy se koronavirus stal celosvětovým tématem, jsem navázal na svou sérii Fragmenty metropole a hledal motivy každodenního života v centru města i na periferii Prahy," uvedl fotograf. V roce 2009 skončily Fragmenty metropole v soutěži Czech Press Photo na druhém místě v kategorii Umění a zábava.

Současná pandemie podle fotografa město úplně změnila. "Vylidnily se ulice, měl jsem pocit, že jsem úplně někde jinde, Praha se změnila, turisté zmizeli. Objevily se scény, které působily mysticky, tajemně. V kombinaci s nějakou světelnou atmosférou jsem měl pocit, že jsem se ocitl v jiné době," popsal město za pandemie Vondrouš.

Ve sbírce koronavirových fotek chybí fotoreportérovi ČTK snad jen obrázky z nemocnic. "Spousta kolegů fotila v nemocnicích. Moje touha to ale úplně nebyla. Zmar, který pramení z pandemie, mi stačil. Ale kolegy, co tam byli, obdivuji," uvedl fotograf.

Hlavní ceny CPP si Vondrouš velmi cení, titul Fotografie roku za svou fotografickou kariéru zatím nezískal. "Mám velkou radost, že jsem cenu obdržel. Ale na druhou stranu, musím zmínit další fotografy, kteří se vydávají dnes a denně do ulic a do nemocnic a zpracovávají téma koronakrize. Myslím, že cena patří všem," dodal fotograf, který v soutěži Czech Press Photo získal od roku 2008 dvě desítky ocenění. V roce 2013 zvítězil se sérií z Velké pardubické také v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí. Absolvoval Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, od roku 2005 pracuje v ČTK.

Fotografické doklady toho, jak nový virus bezprecedentně ovlivnil životy lidí, ovládly všechny kategorie soutěže včetně umění, sportu a životního prostředí. Vylidněnou Prahu zachytil například Martin Divíšek z EPA, který vyhrál kategorii Každodenní život. Snímky Davida W Černého z agentury Reuters, který zachytil na ulicích vystupující akrobaty z umělecké skupiny Cirk La Putyka, bodovaly v kategorii Umění a kultura.

V kategorii Aktualita zvítězila série Lukáše Kaboně z Deníku se záběry tragické střelby v nemocnici v Ostravě. Speciální Grant Prahy získal Amos Chapple z Radia Free Europe se svým projektem Střešní strážci Prahy.

Speciální cenu ČTK pro mladého autora nebo autorku do 26 let získal David Stejskal se sérií Medici na ulici. Součástí ceny je stáž v tiskové agentuře.

Všechny vítězné snímky jsou k vidění na webu Czech Photo a sociálních sítích.

Jak vznikla vítězná fotografie letošného ročníku Czech Press Photo se dozvíte od jejího autora Romana Vondrouše v krátkém videu:

Další novinky