Novinky

Umělá inteligence může pomoci optimalizovat práci novinářů, vše ale neumí

06.12.2020

Umělá inteligence by už dnes mohla zlepšovat práci fotografů nebo optimalizovat psaní novinářů. Nahradit zdravý rozum a úsudek ale algoritmy nemohou. Myslí si to přední český vědec a světově uznávaný odborník na vývoj umělé inteligence Tomáš Mikolov. Jeho tvář v oparu mlžné dezinfekce se shodou okolností stala ikonou letošního ročníku novinářské soutěže Czech Press Photo. Snímek, na kterém Mikolov prochází dezinfekční branou na zářijovém Národním průmyslovém summitu, pořídil fotoreportér ČTK Roman Vondrouš a vyhrál s ním.

Nejen umělá inteligence, která je zatím spíše science fiction, ale především na známých statistických modelech založené strojové učení by mohly novinářům a fotografům pomáhat. "Vybrat z X možných fotografií jednu, která vychází nejzajímavější, by mohl být řešitelný problém. Nebyl bych překvapený, kdyby se v budoucnu objevily softwarové nástroje, které budou zlepšovat práci fotografů tak, že budou pomáhat vybírat pravý okamžik, kdy udělat fotografii," řekl ČTK vědec, podle něhož by se umělá inteligence mohla částečně stát "očima" fotografů.

Rozlišovat etické nebo filozofické problémy zatím ale umělá inteligence neumí. "Ověřovat, co je pravda a co je lež, jsou často filozofické pojmy. Můžete říkat věty, které jsou pravdivé, ale dohromady budou tvořit manipulativní tvrzení. To je práce, se kterou si současné algoritmy vědět rady nebudou," uvedl s tím, že ale už dnes může umělá inteligence pomoci optimalizovat práci novinářů, například při korekturách textů nebo dopisování článků. Automaticky generované texty používá ve svém zpravodajství i ČTK, například u výsledků voleb nebo ve zpravodajství o cenách pohonných hmot.

Světově proslulý expert na umělou inteligenci pracoval v minulosti pro Google, Facebook nebo Microsoft. Dnes působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení v Praze, kde vede tým výzkumníků. To, že by na hospodářském summitu, mohla vzniknout fotografie roku 2020, nečekal a fotoreportéra ČTK u vstupu přehlédl. "Nepamatuji si, že bych si všimnul, že nás někdo fotí. Takže pro mě to bylo potom překvapení, že fotka, která zachycovala mne, je nominovaná na tuto cenu. Byl jsem celý překvapený," uvedl vědec.

Vědec Tomáš Mikolov (vlevo) se setkal s autorem vítězného snímku Czech Press Photo Romanem Vondroušem před natáčením podcastu. Foto ČTK.

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo ocenila zvláštní atmosféru snímku, to, že fotografie vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav ze současné doby. Zvláštní pocity měl při průchodu branou i Mikolov. "Měl jsem vícero pocitů. Nelíbilo se mi, že musím bránou procházet. Další věcí bylo, že jsem měl na sobě po dlouhé době boty, které mě tlačily. Možná že i to se pak objevilo na fotografii," uvedl s úsměvem muž.

Dezinfekční brány připomněly vědci restrikce v zahraničí. "Začalo mi to připomínat omezení, která se na nás hrnou v posledních desetiletích. To, jak se zesílily kontroly na letištích, v Americe se musíte vyzouvat, když jdete do letadla, je to dost otravné. Mně to moc nedává smysl, podle mě je to přehnaná reakce," řekl vědec s tím, že chápe a respektuje opatření proti šíření koronaviru, ale přijdou mu přehnaná.

"Nerad bych viděl, že budeme mít před každým vchodem do budovy za rok vybudované brány, které nás budou zdržovat. Kdo ví, jaký efekt na naše zdraví bude mít třeba dezinfekce," uvedl muž, který neměl na vítězném snímku ani roušku, přestože bylo v té době doporučené ji nosit. Ale právě to, že roušku neměl, pomohlo fotografovi pořídit úspěšný snímek.

Výzkumný vědec Tomáš Mikolov vystoupil 20. května 2019 v pražském Foru Karlín na mezinárodní konferenci, která zahájila Týden inovací 2019. Foto ČTK.

Celý rozhovor s Tomášem Mikolovem si můžete poslechnout ve speciálním vydání Četkastu v podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts nebo Lecton.

Další novinky