Novinky

Zlaté pero ČTK vyhrála Vanda Králová píšící o zdravotnictví, bodovali i fotografové Deml a Vondrouš

21.01.2021

Hlavní cenu soutěže o Zlaté pero ČTK vyhrála zpravodajka centrální redakce Vanda Králová za nasazení, obětavost a skromnou samozřejmost, se kterou se v loňském roce vrhla do zpravodajského pokrytí koronavirové epidemie. Nejlepším fotografem roku 2020 se stal a cenu Zlaté oko získal fotoreportér Ondřej Deml. Mimořádnou cenu převzal jeho kolega z fotoredakce Roman Vondrouš. Výsledky redakční soutěže vyhlásila šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková s šéfeditorem Janem Vavrušákem. Kvůli epidemickým opatřením se tradiční ceremoniál tentokrát konal on-line, finalisté v rouškách si ceny převzali osobně.

Vítězku Vandu Královou, která má v redakci ČTK na starosti problematiku zdravotnictví, porota ocenila za její výbornou připravenost, neobyčejný přehled v neustálých změnách v boji proti koronaviru a za obdivuhodnou výdrž při bezprecedentním zápřahu, který trvá už skoro rok. Také fotoreportér Ondřej Deml získal ocenění za pokrývání covidových témat - od focení v nemocnicích až po záběry lidí v rouškách při každodenní činnosti.

Romana Vondrouše, který nedávno získal i hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020, ocenili jeho šéfové a kolegové z ČTK především za originální pohled na pandemii, ztvárnění protiepidemických opatření v kulisách Prahy, za neotřelý přístup k běžným fotoreportážím i za výrazné žánrové snímky, které jsou na první pohled poznatelné díky hře s barvami, světly a stíny. Vondroušova fotografie z Karlova mostu se navíc stala absolutní vítězkou facebookové soutěže ČTK o Foto roku 2020.

První cenu mezi píšícími redaktory získala ostravská zpravodajka Martina Helánová za vytrvalé informování o situaci kolem koronaviru v Moravskoslezském kraji, ale také za referování o dvojici loňských tragických požárů v Havířově a Bohumíně.

O druhé místo v kategorii Zlaté pero se podělily redaktorky centrální redakce Jitka Fialková, Petra Kierová a Soňa Remešová. Také u nich porota ocenila bleskové a zároveň obsáhlé zpravodajství z koronavirové krize v Česku.

Třetí příčka patří redaktorům zahraniční redakce Elišce Naegele, Alanovi Lexovi a Janu Kárníkovi. Porota ocenila jejich přehled a velké nasazení, s nímž srozumitelně zpracovali americké prezidentské volby a vývoj po nich.

Ocenění za celoživotní dílo získali dlouholetí četkaři, kteří odchází na zasloužený odpočinek - končící šéf sportovní redakce Ladislav Josef a Luboš Šebestík, řídící editor zahraničářů.

Čestná uznání si odnesli redaktoři sportovní redakce Kamila Nešporová a Petr Havlík, skokankami roku byly vyhlášeny Nina Mrnková ze zahraniční redakce a Kateřina Sýkorová, editorka zvukového a videozpravodajství.

Všem oceněným blahopřejeme!

Další novinky