Novinky

Fotozpravodajka ČTK Michaela Říhová vyhrála Foto měsíce prosince Czech Photo 2020

26.01.2021

Fotozpravodajka ČTK Michaela Říhová bodovala v soutěži Foto měsíce společnosti Czech Photo. Se snímkem, který zachycuje oslavy příchodu nového roku na sídlišti, vyhrála Foto měsíce prosince 2020.

"Byla to má poslední fotka, poslední akce ´covidového´ roku 2020. Přemýšlela jsem, jak nejlépe zachytit konec tohoto prazvláštního roku. Protože byl nouzový stav a z něj vyplývající zákaz vycházení, rozhodli jsme se se šéfem zpravodajství v ČTK, že udělám oslavu příchodu Nového roku někde na sídlišti. Šlo o to zachytit fenomén, kdy jsou v tento den lidé doma, že zkrátka slaví jinak," uvedla ke vzniku snímku autorka.

Silvestr v centru Prahy fotila prý už mnohokrát. "Vlastně ho ani nemám ráda. Hluk, chaos, tlačenice, všude kolem opilci a taky obava, aby mi někdo neukradl fototechniku. Letos to ale bylo jiné. Ještě chvíli před půlnocí se vůbec nezdálo, že něco vyfotím. Jižní Město bylo liduprázdné," uvedla Říhová. Úderem půlnoci ale začali lidé vykukovat z oken paneláků a na balkonech s rachejtlemi nebo prskavkami, komorně a v klidu slavili.

"Byl to zvláštní pocit – stát na jindy rušné silnici největšího českého sídliště v posledních sekundách starého roku úplně sama," popsala autorka.

Říhová, která pochází z Hodonína, pracuje v ČTK od roku 2018. Do Prahy přišla v roce 1995 na konkurz do MF Dnes jako fotolaborantka, poté už jako fotoreportérka pracovala ve Večerníku Praha a dalších 11 let v deníku Právo. V ČTK fotografuje veškeré zpravodajství včetně politiky, kultury či oblíbeného sportu.

Další novinky