Novinky

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš vyhrál v prestižní soutěži

23.02.2021

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal jednu z cen v soutěži Pictures of the Year International (POYi). Mezinárodní porotu zaujala jeho série snímků fanoušků Bohemians 1905 Praha, kteří kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 sledují zápasy svého fotbalového týmu z žebříků u zdi vršovického stadionu. Skupina fotek s názvem Loajální fanoušci v době covidu získala první cenu v kategorii sportovní série.

Po omezení vstupů na stadiony se fanoušci Bohemians fandící z žebříků stali vděčným objektem řady fotoreportérů. "Jako autor fotografií si netroufám říct, v čem je má série odlišná od fotografií ostatních fotoreportérů, každopádně je pravdou, že jich tam chodilo poměrně hodně. Osobně jsem fanoušky na štaflích začal intenzivněji zaznamenávat až se začátkem druhé, podzimní vlny koronaviru, a pokračuji v tom dodnes," uvedl Vondrouš.

Když poprvé uviděl tuto unikátní formu povzbuzování, usoudil, že to je to, co by s velkou pravděpodobností mohlo ve světě zaujmout. "Nespatřuji v tom však pouhý potenciál pro fotografické soutěže, ale i jako skvělou příležitost zachytit tuto neobvyklou dobu, která se podobnými obrazovými svědectvími zapíše do historie naší země," dodal.

Fotožurnalistickou soutěž POYi pořádá Missourská žurnalistická škola od roku 1944, bývá označována jako nejstarší mezinárodní soutěž novinářské a dokumentární fotografie na světě. Mezinárodní porota každý rok posuzuje přes 50.000 prací z více než 70 zemí. Během tří týdnů vybírá 240 oceněných v různých kategoriích, rozhodování poroty se vysílá v přímém přenosu na internetu. Vondrouš v této soutěži uspěl i v roce 2017, když získal druhou cenu se snímkem z Velké pardubické v kategorii Sport Action.

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš patří k nejvíce oceňovaným českým fotožurnalistům na národní i mezinárodní úrovni. V roce 2013 zvítězil se sérií z Velké pardubické v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí. Loni za řadu snímků z dostihů, jež dokumentuje už 20 let, získal cenu Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS). Stal se absolutním vítězem cen Czech Press Photo za rok 2020, jeho snímek Dezinfekce vybrala mezinárodní porota jako foto roku.

Roman Vondrouš absolvoval Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, od roku 2005 pracuje v ČTK. Věnuje se i pedagogické činnosti, svou práci v tiskové agentuře kombinuje s volnou tvorbou. Do konce února je k vidění v galerii Czech Photo Center jeho výstava Fragmenty metropole, v níž svým osobitým barevným rukopisem zachytil život v pražských ulicích v době koronavirové pandemie. Ačkoliv je galerie kvůli proticovidovým opatřením zavřená, část snímků je vystavená v její výloze a je k vidění i na internetu.

Všechny Romanovy oceněné snímky z Bohemky najdete zde.

Gratulujeme!

Další novinky