Novinky

Výstava Nežádoucí okamžiky nekončí, stěhuje se do Opavy

10.03.2021

Putovní výstava České tiskové kanceláře (ČTK) Nežádoucí okamžiky nekončí, kvůli zájmu veřejnosti přidává další zastávky. Venkovní expozice, která na archivních snímcích ČTK mapuje manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice, bude od 16. března k vidění v Opavě. Na parkoviště kulturně-uměleckého prostoru Kupé, které se nachází ve vodárenské věži na opavském východním nádraží, se přesune z promenády u Czech Photo Center v pražských Butovicích, kde měla původně skončit.

O výstavu, která je v době přísných protipandemických opatření jednou z mála, na niž může veřejnost zavítat, byl na jejích předchozích zastávkách velký zájem. Na 134 snímcích, které byly ve své době zakázány či z ideologických důvodu upraveny, nabízí průřez moderními československými dějinami od roku 1918 do roku 1990.

Expozice, která začala v srpnu 2020 v Uherském Hradišti, měla mít pět zastávek, nyní díky zájmu opavského Kupé přidává další. V jednání je poté přesun na další místo v Praze, kde se již Nežádoucí okamžiky představily v lednu v centru Na Příkopě a na přelomu února a března v Nových Butovicích.

"Jsme rádi, že se Nežádoucí okamžiky veřejnosti líbí. Když jsme výstavu v době jistého uvolnění proticovidových opatření loni v létě zahajovali na Letní filmové škole (LFŠ), nečekali jsme, že se výstavní šňůra takto protáhne," uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Fotografie z výstavy: Na zinscenováném snímku herečka Adina Mandlová pózuje v Pankrácké věznici před novináři. V Praze 27. června 1945, foto ČTK.

Výstava volně navazuje na expozice Okamžiky století a Okamžiky sametové revoluce, které ČTK uspořádala v letech 2018 a 2019 ke stému výročí založení Československa i národní tiskové agentury respektive k 30. výročí pádu komunismu v Československu.

Na letošek se ČTK chystá připravit výstavu novou, opět by ji měla zahájit na LFŠ, kde je jedním z hlavních mediálních partnerů. "Tradici nejspíš neporušíme, expozice opět bude mít v názvu ´okamžiky´. Tentokrát zabrousíme ke slavným i méně známým událostem z historie sportovní fotožurnalistiky," prozradila šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Další novinky