Novinky

ČTK inovovala svůj Multimediální redakční systém MRS

21.04.2021

Česká tisková kancelář na přelomu března a dubna uvedla do provozu modernizovanou verzi svého Multimediálního redakčního systému MRS. Systém, za který v roce 2009 získal technický ředitel ČTK Jan Kodera ocenění Evropské aliance tiskových agentur (EANA), vyvinulo i tentokrát IT oddělení ČTK ve spolupráci s vedením zpravodajských redakcí. Inovovaný MRS nově pracuje v prostředí webového prohlížeče, funguje i z mobilního telefonu a práce v něm je tak rychlejší, lépe přístupná a pružnější než v původní verzi, kterou ČTK nasadila do provozu v roce 2006.

MRS umožňuje rychlé sdílení a předávání informací, třídění jednotlivých typů zpráv podle nejrůznějších kritérií i přehled o práci jednotlivých redakcí. Systém zajišťuje multimediální zpravodajství agentury propojené s plánovacím modulem.

Inovovaná verze MRS nabízí pružnější členění a škálovatelnost agenturního zpravodajství, které denně čítá v průměru kolem 500 zpráv, několika stovek fotografií, desítky audiozáznamů, jakož i zpravodajské videostreamy a infografiku. Modernizovaný MRS také vylepšuje tvorbu multimediálních tematických balíčků zpravodajství. Systém nově nabízí i prototyp automatické nabídky archivních a ilustračních fotografií z Fotobanky ČTK, jsou v něm integrovány rovněž nástroje pro automatizovanou tvorbu textového zpravodajství, kterou národní tisková agentura rozvíjí od roku 2018.

"Stejně jako v minulosti si agentura vyvinula systém sama. Redakční systém je jedním ze základů, na kterých tvorba zpravodajství stojí, a proto je pro ČTK výhodné mít ho plně pod kontrolou a moci ho plynule rozvíjet," řekl technický ředitel Jan Kodera. "Ostatně za nynější epidemické situace by bylo velmi obtížné takto klíčový systém vyvíjet a nasazovat s jakýmkoli externím partnerem," dodal.

"Z hlediska redakčního provozu nabízí MRS2 řadu vylepšení. Kromě jiného je velkým posunem fakt, že v systému je díky jeho mobilní variantě možné pracovat i ze smartphonu či tabletu," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Původní verze MRS, kterou ČTK vyvíjela v letech 2003 - 2006, se dočkala mezinárodního uznání dalších tiskových agentur, které ocenily zejména jeho multimediální vlastnosti, integrovanou podporu plánovacích procesů a z toho vyplývající možnost zachytit vzájemné souvislosti mezi jednotlivými vydávanými dokumenty. Licenci pro jeho využití od ČTK odkoupila největší německá agentura dpa.

ČTK vytváří multimediální zpravodajský servis v češtině, textový servis vydává rovněž v angličtině. Je zřízena zákonem jako médium veřejné služby, ale nedostává od státu žádnou finanční podporu. Vývoj původní i inovované verze svého redakčního systému financovala národní tisková agentura z vlastních zdrojů.

Další novinky