Novinky

Na mediálním táboře ČTK si děti vyzkouší práci novináře

05.05.2021

Vyzkoušet si práci novináře budou moci děti na příměstském mediálním táboře, který v srpnu organizuje Akademie ČTK, vzdělávací a mediální centrum národní tiskové agentury. Pětidenní program se základnou v historické budově ČTK v Opletalově ulici v Praze 1 je určen dětem od osmi do 13 let.

Táborníci si zkusí pestrou práci agenturního novináře – budou psát, fotit, natáčet videa, stříhat audia. Zúčastní se tiskové konference se známým sportovcem, udělají reportáž v zákulisí pražské zoologické zahrady.

Lektory a průvodci budou zkušení novináři ČTK, garantem akce je koordinátorka Akademie ČTK Martina Vašíčková. "Chceme dětem ukázat zákulisí novinářské práce, vezmeme je do newsroomu ČTK, na poradu redakce, plánujeme setkání se šéfredaktorkou. A kromě novinařiny jim chceme představit zajímavé lidi na zajímavých místech," přiblížila program Vašíčková.

Akademie ČTK organizuje během školního roku on-line mediální workshopy pro žáky základních a středních škol, na kterých její lektoři vysvětlují dětem, co je tisková agentura, jak funguje a jak v ní vznikají zprávy. V době zavřených škol měly workshopy velký úspěch. V době před pandemií organizovala Akademie ČTK také exkurze a přednášky pro školáky nebo mediální kurzy pro učitele, ke kterým se hodlá vrátit hned, jak to epidemická situace dovolí.

Informace pro rodiče

Kdy:

1. turnus - od 16. do 20. srpna 2021

2. turnus - od 23. do 27. srpna 2021

Program bude začínat v 9:00 a končit v 16:00, po domluvě bude možné přivést nebo vyzvednout dítě v jiný čas.

Cena:

Týdenní tábor vyjde na 3500 korun. Pokud nebude možné z objektivních důvodů, např. kvůli vládním nebo epidemickým opatřením, tábory otevřít, ČTK garantuje vrácení celé platby.

Platba se provede na základě vystavené faktury.

Podmínkou účasti dětí bude negativní test na covid-19 ne starší než sedm dní.

V ceně tábora je zahrnuto využívání základní novinářské techniky, diktafony a laptopy, k dispozici bude také dopolední a odpolední svačina a nápoje. Cena nezahrnuje oběd, ale bude možnost ohřát si jídlo v mikrovlnce. Každý účastník bude potřebovat vlastní digitální fotoaparát nebo mobilní telefon s foťákem.

Program:

Pondělí - Agenturní den - seznámení se s tiskovou agenturou, historie i současnost, návštěva newsroomu, setkání s šéfredaktorkou, styl psaní ČTK; reportáž, anketa v terénu. Hostem bude redaktor z krimisekce nebo kulturní redakce ČTK.

Úterý – Sportovní den – uspořádání tiskové konference se známým sportovcem nebo zástupcem Českého olympijského výboru (popř. s olympionikem); jak to chodí na tiskovce, práce s diktafonem, zpracování audia. Doprovod redaktor sportovní redakce.

Středa - Fotoden – jak se fotí pro agenturu, fotoreportáž v terénu, výstava Czech Press Photo v Národním muzeu. Průvodcem bude fotoeditor ČTK.

Čtvrtek - Videoden – jak se točí a zpracovává video, exkurze do ZOO, zákulisí a prohlídka s chovatelem; videoreportáž ze zákulisí. Doprovod kameraman/ka.

Pátek - Den na síti - internet, sociální sítě, reklama, PR – pravda a lež na sítích, fake news, ověřování a zdrojování. Host Vojtěch "Double" Ptáček (eSport a počítačové hry).

Přihlášky a další informace:

Martina Vašíčková - vasickova@ctk.cz, tel. 602 632 170

Další novinky