Novinky

ČTK startuje podcastový speciál k nové výstavě Olympijské okamžiky

11.05.2021

Rozhovorem se současnou nejstarší olympijskou vítězkou Marií Ďurovičovou, rozenou Kovářovou, která dnes slaví 94. narozeniny, odstartovala Česká tisková kancelář (ČTK) svůj olympijský speciál v rámci podcastu Četkast. Marie Ďurovičová v něm vzpomíná na vítězství týmu československých gymnastek v Londýně v roce 1948, na to, jak se tým sokolek na olympiádu vybíral a připravoval, i na smrt jedné z členek družstva Elišky Misákové, která zkalila mladým sportovkyním radost z životního úspěchu.

Marie Ďurovičová při rozhovoru s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Markovou (Foto ČTK, 2021)

Olympijské podcasty bude natáčet tým, který připravuje novou venkovní výstavu z fotoarchivu ČTK a dalších zdrojů. Expozice, která bude mít na počátku srpna premiéru na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti, se bude jmenovat Olympijské okamžiky. Zachytí slavné i méně známé momenty z historie české a československé účasti na letních i zimních olympijských hrách. Stejně jako předchozí venkovní výstavy bude putovní.

"Po Okamžicích století, Okamžicích sametové revoluce a Nežádoucích okamžicích jsme se tentokrát rozhodli opustit oblast velké politiky a ukázat mimořádně zajímavé snímky z české a československé sportovní historie, jichž je stoletý fotoarchiv ČTK plný," uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

Československé sokolky fotografovány v Empress Hall v Londýně v srpnu 1948 - zleva Vlasta Děkanová, Věra Růžičková, Božena Srncová, Olga Šilhánová, Milena Müllerová, Zdeňka Honsová, Miloslava Misáková, Zdena Veřmiřovská, Marie Kovářová (Foto ČTK, 1948)

"Letní filmová škola měla původně začít 23. července - což je datum začátku letošní olympiády v Tokiu, jež byla o rok odložena kvůli pandemii koronaviru. Ačkoliv epidemie přiměla organizátory posunout začátek letošního festivalu, jehož je ČTK hlavním mediálním partnerem, o dva týdny, olympijské téma jsme ponechali. Je plné zajímavých příběhů, mnohdy i filmových parametrů. Koneckonců do kin se letos v létě - rovněž s ročním odkladem - chystá celovečerní film Zátopek režiséra Davida Ondříčka," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK a spoluautorka výstavy Radka Matesová Marková.

Bývalá gymnastka Marie Ďurovičová, za svobodna Kovářová, na snímku pořízeném 10. května 2021 v Praze. (Foto ČTK/Kateřina Šulová, 2021)

Výstavu Olympijské okamžiky, na níž se autorsky podílí bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, uvítá jako první město Uherské Hradiště. Právě s ním jsou spjaty osudy nejslavnějšího českého olympijského manželského páru Dany a Emila Zátopkových. Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková, která loni zemřela ve věku 97 let, v Uherském Hradišti vyrůstala a začínala se sportem; její jméno nese místní atletický stadion. V roce 1948 po olympiádě v Londýně se Dana, dívčím jménem Ingrová, v Uherském Hradišti provdala za pozdějšího čtyřnásobného olympijského vítěze, běžce Emila Zátopka.

ČTK bude hlavním mediálním partnerem LFŠ již potřetí. Kromě výstavy Olympijské okamžiky chystá na letošní festival debatu se svým fotoreportérem, aktuálním vítězem Czech Press Photo a laureátem řady zahraničních ocenění Romanem Vondroušem. Na LFŠ Vondrouš přiveze svůj fotografický soubor Fragmenty metropole. Na festivalu, který se uskuteční od 6. do 12. srpna, ČTK povede opět novinářský workshop pro studenty, v rámci něhož bude připravovat texty, fotografie a podcasty pro informační kanály festivalu a zajišťovat videostreamy z nejdůležitějších akcí LFŠ.

Na přípravě výstavy Olympijské okamžiky spolupracuje ČTK také s Českým olympijským výborem.

Olympijský speciál si můžete poslechnout v Četkastu, zpravodajském podcastu ČTK. Dostupný v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Lecton.

Další novinky