Novinky

Odborná veřejnost se zastala ČTK ve sporu s organizátory Velké pardubické

23.05.2021

Zástupci českých médií, včetně novinářských organizací, kritizují postup Dostihového spolku a.s., který odmítl na úvod dostihové sezony v Pardubicích akreditovat fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše. Dostihový spolek bez bližšího upřesnění tvrdí, že Vondrouš při zpravodajském krytí loňského ročníku Velké pardubické postupoval neeticky. Vedení ČTK to odmítá a postup organizátorů nejslavnějšího českého dostihu pokládá za pokus o cenzuru nezávislého zpravodajství. Níže přinášíme výběr reakcí v českých médiích:

Komentář Josefa Chuchmy, ČT Art

V čem je tedy problém? Pravděpodobně v tom, že pořadatelé z Dostihového spolku nechtějí mít v závodišti fotografa, který umí vyhmátnout dramatický okamžik, jenž se ukáže jako rozhodující a třeba i tragický. Takovou schopnost si vypěstujete právě tím, že dané prostředí fotografujete mnoho let – jako Roman Vondrouš. Zkušení, a tím pádem pozornější a méně manipulovatelní a více nezávislí fotografové jsou pro pořadatele nevítaní až nebezpeční. Protože je u nich méně zaručené, že z události poskytnou hladké, bezproblémové záznamy, které organizátoři pro svůj byznys potřebují.

Předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis v Radiožurnálu (začátek ve 12:25)

Podle mého přesvědčení, podle názoru vedení Klubu sportovních novinářů, který sdružuje profesionální žurnalisty, fotoreportéry jde o naprosto bezprecedentní a v případě Romana Vondrouše přímo absurdní rozhodnutí, protože jestliže některý z fotoreportérů se zasazoval o etický kodex při prezentaci snímků a záběrů z Velké pardubické a o jakýsi morální imperativ, který by měli fotoreportéři respektovat, pak to byl právě on,“ uvedl Pavlis.

Stanovisko Mezinárodního tiskového institutu

Nepřijatelný je také postup Dostihového spolku, který odmítl akreditovat fotografa České tiskové agentury pro letošní Velkou pardubickou. Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese.

Analýza webu Hlidacipes.org

Nedávné zamítnutí akreditace fotografovi ČTK na dostihovou Velkou pardubickou kvůli tomu, že zachytil smrtelný pád koně, není ve sportovní novinařině ojedinělý případ. Někteří reportéři sportovních redakcí se opakovaně setkávají jak s odepřením přístupu na akce, tak s neodpovídáním na dotazy či se slovními útoky. "Kluby si pletou novináře s propagačním oddělením," říká odborník na mediální etiku Jan Motal.

Další novinky