Novinky

Medaili jsem nepřivezl, ale moje přilba skončila v olympijském muzeu, vzpomíná na OH v Moskvě bývalý Četkař Petr Kocek

14.06.2021

Mezi redaktory ČTK se za bezmála 103 let její existence vystřídaly stovky zajímavých osobností. Tři z nich před tím, než se dali na novinářskou dráhu, reprezentovali Československo na olympijských hrách. Sportovní multitalent a úspěšný krasobruslař Josef Vosolsobě byl finalistou závodu ve skoku dalekém na olympiádě v Berlíně v roce 1936, později se stal sportovním redaktorem ČTK, kde původně pracoval jako úředník. Stříbrnou medaili z olympiády v Tokiu si v roce 1964 přivezl fotbalista Ivan Mráz, který po ukončení reprezentační kariéry pracoval v zahraniční redakci ČTK a poté působil jako trenér v Kostarice.

Třetím a dosud posledním četkařským olympionikem je bývalý vrcholový cyklista a pozdější sportovní redaktor ČTK Petr Kocek. Nejen o tom, jaká byla jeho cesta z cyklistické dráhy k novinařině, vypráví v novém dílu olympijského speciálu Četkastu, který vzniká v rámci příprav nové fotografické výstavy ČTK Olympijské okamžiky.

V rozhovoru se šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a svým bývalým kolegou, dlouholetým vedoucím sportovní redakce ČTK Ladislavem Josefem vzpomíná nejen na dvě olympiády, na nichž skončil kousek od stupňů vítězů. Tématem rozhovoru je i Závod míru v Kyjevě v roce 1986 těsně po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu nebo natáčení filmu z cyklistického prostředí Všechno nebo nic.

Kocek barvitě vypráví o tom, proč závodní kola československého kvarteta skončila v roce 1976 v montrealském odpadu, jak byl deset minut světovým rekordmanem či jak se jeho závodní přilba z moskevské olympiády 1980 ocitla v Olympijském muzeu v Lausanne. Ale i o tom, že moc nechybělo, aby si zahrál hlavní roli ve filmu, nebo co nejvíc vadilo při natáčení herci Ondřeji Pavelkovi, když hrál cyklistického závodníka.

Petr Kocek (69) byl deset let československým reprezentantem v dráhové cyklistice. V roce 1974 získal v kanadském Montrealu bronzovou medaili na mistrovství světa ve stíhačce družstev, o dva roky později skončilo československé kvarteto na téže dráze v olympijském závodě páté. Na olympiádě v Moskvě v roce 1980 závodil Kocek na kilometrové trati s pevným startem a skončil sedmý. Po ukončení sportovní kariéry nastoupil do sportovní redakce ČTK, kde pracoval osm let. V roce 1991 stál u zrodu měsíčníku Fotbal, kde byl poté deset let jednou z jeho hlavních postav. Na kole stále jezdí rekreačně, nejen o své závodní kariéře zajímavě píše na svém facebookovém účtu.

Celý rozhovor je k poslechu v Četkastu, zpravodajském podcastu ČTK. Dostupný v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Lecton.

Další novinky