Novinky

Na olympiádu v USA i na finiš v Sarajevu vzpomíná v olympijském podcastu Květa Jeriová Pecková

21.06.2021

Čerstvá držitelka Ceny Věry Čáslavské, trojnásobná olympijská medailistka a čestná předsedkyně Českého klubu fair play v rámci Českého olympijského výboru Květa Jeriová Pecková byla dalším hostem speciálního olympijského Četkastu, který vzniká v rámci příprav nové fotografické výstavy ČTK Olympijské okamžiky. Rozhovor s ní vedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Marková.

Květa Jeriová Pecková při natáčení olympijského Četkastu. (Foto ČTK/Michal Krumphanzl, 2021)

Bývalá běžkyně na lyžích vzpomíná v podcastu na své dětství, kdy jako malá holka na lyžích občas jezdila do školy, na své začátky v Sokole Studenec i své sportovní úspěchy. Popisuje, jak vypadala v roce 1980 olympiáda v americkém Lake Placid uprostřed studené války i to, jak prožívala vrchol své kariéry na olympiádě v Sarajevu v roce 1984, kdy se jí ve strhujícím závěru štafety podařilo posunout tým ze čtvrtého místa na druhé.

"My jsme byly velmi silný tým. Od Lake Placid, kde jsme byly čtvrté, jsme celé ty čtyři roky jezdily především štafetu velmi dobře. Vyzrály jsme, jezdily jsme ve stabilním složení," řekla finišmanka stříbrné štafety na 4x5 kilometrů, která tehdy navíc obhájila bronz v individuálním závodě na pětikilometrové trati.

Vyčerpaná, ale šťastná Květa Jeriová v cíli štafety žen na 4x5km na ZOH v Sarajevu 1984. (Foto ČTK/ Libor Hajský, 1984)

V olympijském Četkastu se bývalá olympionička rozvyprávěla třeba také o "velké pakárně", jak označuje některé tréninkové metody, kterým byly běžkařky v 80. letech vystaveny při soustředěních ve Vysokých Tatrách. Mluvila i o tom, proč si po celou kariéru na závody sama mazala lyže.

Jeriová Pecková, která vystudovala pedagogickou fakultu a 20 let učila na litoměřickém gymnáziu, v podcastu vysvětlí třeba i to, co je potřeba dělat pro lepší fyzickou kondici současných dětí.

Bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích Květa Jeriová Pecková převzala 15. června Cenu Věry Čáslavské pro rok 2020 za zásluhy o sport žen. (Foto ČTK/Michal Krumphanzl, 2021)

Celý rozhovor je k poslechu v Četkastu, zpravodajském podcastu ČTK. Dostupný v aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Lecton.

Zkrácený rozhovor je k dispozici na webu ceskenoviny.cz.

Další novinky