Novinky

Nejlepší novinářskou fotkou v květnu byl Vondroušův snímek z maratonu

02.07.2021

Nejlepší novinářskou fotografií měsíce května podle Czech Press Photo (CPP) byl snímek fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše z pražského maratonu. Do desítky nejlepších fotek se dostaly i snímky tří dalších fotografů národní tiskové agentury – Jaroslava Ožany, Víta Šimánka a Miroslava Chaloupky.

Vondrouš na vítězné fotografii zachytil maratonského běžce při východu slunce. Fotka vznikla 30. května, kdy se v ulicích Prahy uskutečnil maraton pro elitní běžce. Kvůli pandemii koronaviru byla účast omezená, i přesto se na startu sešla maratonská špička.

"Startovalo se už o půl sedmé ráno na Karlově mostě a maratonci během závodu probíhali přes Staroměstské náměstí, kde jsem snímek pořídil. Díky tomu, že slunce v tu dobu nebylo ještě vysoko nad horizontem, tak se dalo zakomponovat do výsledného obrazu, který byl ve výsledku velmi efektní. Neméně důležité bylo i to, aby plochu obrazu také správně vyplnili samotní běžci a domnívám se, že se to právě u této fotografie podařilo," popsal Vondrouš vznik snímku.

V desítce nejlepších fotek je také snímek ostravského fotoreportéra Jaroslava Ožany, který zachytil hasičský vrtulník u požáru autovrakoviště v Ostravě. Hustý kouř z Dolních Vítkovic by viditelný z velké části Ostravy.

Bodoval také pražský fotoreportér Vít Šimánek se snímkem hologramu ze znovuotevřeného Národního filmového muzea v Praze (NaFilM). Muzeum získalo v březnu Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Do TOP10 se probojoval i snímek plzeňského fotoreportéra ČTK Miroslava Chaloupky z odhalování sochy sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti v Nepomuku na Plzeňsku. Socha stojí uprostřed kruhové křižovatky U Pyramidy při výjezdu z čtyřtisícového města na České Budějovice.

Foto měsíce CPP je ocenění žurnalistických fotografií, které zachycují důležité události uplynulého měsíce. Cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku. Fotoreportéři ČTK bodují v anketě pravidelně.

Další novinky