Novinky

Šéf Fotobanky ČTK bude předsedou poroty Czech Press Photo 2021

11.08.2021

Předsedou mezinárodní poroty 27. ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo bude šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Organizace Czech Photo, která soutěž o nejlepší tuzemskou žurnalistickou fotografii pořádá, ji už druhým rokem vyhlašuje v situaci ovlivněné pandemií koronaviru. Autoři mohou snímky do soutěže přihlašovat od 1. do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře. Výstava nejlepších snímků z loňského ročníku je vystavena v Národním muzeu.

"Přestože jsem už v porotě Czech Press Photo několikát byl, tentokrát to bude jako poprvé, bude to velká zodpovědnost. Už teď se těším na tisíce fotek, které každoročně do soutěže dorazí," uvedl Mlch, který v ČTK pracuje od roku 1999; od rou 2009 je šéfredaktorem Fotobanky ČTK.

Kromě péče o fotoarchiv ČTK zprostředkoval Mlch pro národní agenturu spolupráci s řadou zahraničních i tuzemských partnerů včetně exkluzivního partnera Associated Press. Fotobanka ČTK se pod jeho vedením začala orientovat i na nové projekty, jako jsou výstavy, knižní publikace, adjustace fotografií a fotografování na zakázku. Mlch spoluautorem fotografických výstav ČTK o Václavu Havlovi (2012) a exteriérových putovních výstav Okamžiky století (2018), Okamžiky sametové revoluce (2019), Nežádoucí okamžiky (2020) a Olympijské okamžiky (2021), které jsou v průběhu roku k vidění po celé republice.

Soutěž Czech Press Photo 2021 vyhlašuje osm fotografických kategorií - Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí, Lidé, o kterých se mluví. Tradičně bude uděleno roční tvůrčí stipendium Grant Prahy, který uděluje a vybírá pražský primátor.

Nově bude součástí soutěže Czech Photo Junior pro žáky základních škol a studenty středních škol. Soutěžit se bude ve třech věkových kategoriích. Fotografie budou moci mladí fotografové zasílat do uzávěrky soutěže 30. září 2021. Vyhodnocení těch nejlepších snímků se bude konat společně s profesionální soutěží Czech Press Photo.

Manažerem soutěže je nově renomovaný reportážní fotograf Dan Materna, předsedou poroty Mlch. V porotě dále zasednou Adrian Evans, ředitel agentury Panos Pictures z Velké Británie, Sean Gallup, vedoucí fotograf Getty Images z Německa, Alžběta Jungrová, fotografka ze skupiny 400ASA, a Jan Zátorský, fotograf mediálního domu Mafra. Porota bude vybírat přihlášené snímky 17. až 19. října v galerii Czech Photo Centre.

Další novinky