Novinky

Volby v ČTK – stovky zpráv a fotografií, opět pomáhal rur

11.10.2021

Zpravodajství ČTK má za sebou jeden ze zpravodajských vrcholů roku – volby do Poslanecké sněmovny. Během tří dní uplynulého víkendu vydala ČTK ve svém volebním zpravodajství v češtině bezmála 700 zpravodajských textových materiálů - od headlinů přes zprávy po profilové materiály - a na 500 fotografií. Zajistila také živé videopřenosy z většiny volebních štábů hlavních politických stran.

"Česky jsme vydali bezmála 400 zpráv a 200 headlinů, ale také přes 60 profilových materiálů. Další stovka textů o volbách vyšla v anglickém servisu," uvedla šéfredaktorka zpravodajství Radka Matesová Marková. Přes 70 zpravodajských textů bylo automaticky vygenerováno díky šablonám napojeným na průběžně zveřejňovaná data Českého statistického úřadu. Volební automat vyvinutý ve spolupráci s firmou Geneea použila ČTK už potřetí, poprvé to bylo při senátních a komunálních volbách v roce 2018. "Generované zprávy, u nichž je jako autor uveden rur, opět výrazně pomohly urychlit zpravodajský servis a zároveň omezit výsledkovou rutinu," dodala šéfredaktorka.

ČTK poprvé ve větší míře vysílala fotozpravodajství novou službou FASTPIX, kdy její fotoreportéři odesílali z volebních místností a volebních štábů své snímky přímo z místa do redakčních systémů českých médií a dodatečnou editací prošla pouze část takto vydaných fotografií. Nejrychlejší fotozpravodajskou službou ČTK vydala během voleb na 500 snímků. FASTPIX, poprvé odzkoušený během olympiády v Tokiu, by se měl v horizontu několika měsíců stát pravidelnou součástí služeb ČTK. Fotozpravodajství ČTK bude díky němu ještě rychlejší než dosud, což ocení zejména internetoví vydavatelé.

Vedle textového a obrazového zpravodajství ČTK klientům nabídla také volební widget s interaktivní grafikou a online přenos – liveblog s krátkým textovým zpravodajstvím a výběrem fotografií (CTKTOPIX).

Šéfredaktorka ocenila práci volebního týmu, který jen v Praze čítal na 50 lidí. "Pokud započteme i krajské zpravodaje, lze říci, že v sobotu, kdy se zveřejňovaly výsledky voleb, byl ve zpravodajství v práci každý druhý Četkař. Nasazení a výborné práce kolegů si cením o to více, že máme za sebou rok a půl covidové pandemie, která spoustě z nich odčerpala hodně sil," uzavřela šéfredaktorka.

Další novinky