Novinky

Tiskové agentury po covidové pauze řešily digitalizaci i spolupráci s giganty

19.10.2021

Po téměř dvouleté přestávce vynucené pandemií se v polovině října sešli v norském Oslu zástupci jedenadvaceti vyspělých zpravodajských agentur na další konferenci sdružení MINDS International.

Téměř osmdesát účastníků přítomných v konferenčním sále a desítky dalších sledujících konferenci virtuálně si vyměnilo zkušenosti z lockdownu a práce z domova. Mnoho agentur například redukuje newsroomy nebo je přestavuje, přepažuje či instaluje čističky vzduchu. Největší pozornost ale manažeři a editoři věnovali strategii do budoucna, novým službám, digitalizaci, automatizaci či využití umělé inteligence.

Konferenci zahajoval výkonný ředitel MINDS International Wolfgang Nedomansky.

Ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele představil účastníkům konference především nové možnosti i záměry ČTK v pořizování a distribuci fotografií po akvizici společnosti Profimedia, která disponuje více než 200 miliony snímků z celého světa. Ve své prezentaci se ale věnoval i novým obchodním příležitostem včetně spolupráce s velkými technologickými společnostmi, kterým je ČTK schopna dodávat zpravodajství.

Ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele mluvil mj. o možnostech v pořizování a distribuci fotografií.

Některé agentury se snaží více provázat spolupráci s jednotlivými vydavatelstvími a například jim personalizovat zprávy přímo pro čtenáře jednotlivých titulů. Další zase řeší distribuci zpravodajství do škol nebo knihoven, francouzská AFP se například pochlubila projekt na ověřování pravdivosti zpráv, tzv. fact-checking, kanadská CP zase informovala o projektu regionálního zpravodajství, které financuje společnost Facebook.

Setkání zástupců světových zpravodajských agentur se před pandemií konalo dvakrát do roka. Příští setkání se plánuje v dubnu do Helsinek, kde před 15 lety MINDS vznikl.

V propagačním klipu MINDS jsou hojně zastoupeny i snímky fotoreportérů ČTK.

Další novinky