Novinky

V nominacích na cenu Czech Press Photo jsou i dva fotografové ČTK

02.11.2021

Mezinárodní porota fotografické soutěže Czech Press Photo vyhlásila nominace na vítěze 27. ročníku fotografického klání. Mezi nominovanými jsou i dva fotoreportéři ČTK. V kategorii Sport bodoval pražský fotoreportér a loňský vítěz Czech Press Photo Roman Vondrouš se sérií Věrní fanoušci. V kategorii Člověk a životní prostředí obstál brněnský reportér Igor Zehl se snímkem Digitální pohoda.

Mezi nominovanými snímky se stejně jako před rokem často objevují fotografie zachycující pandemii koronaviru. Bodovaly také snímky z olympijských her, které ale také pandemie poznamenala, a úspěch měly i fotografie následků tragického řádění přírodního živlu na jižní Moravě.

Pět členů mezinárodní poroty hodnotilo více než 4300 snímků od 250 fotografů z České a Slovenské republiky. V osmi kategoriích vybrali tři nejlepší, vítěze oznámí v lednu.

"Z přihlášených příspěvků si porotci pamatovali silné a kvalitní soubory, které postupovaly do dalších kol. Tematicky dominovalo rozhodně tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, olympijské hry, kříže na Staroměstském náměstí a také demonstrace proti očkování, které se účastnili fotbaloví hooligans. Společně jsme vybrali nejkvalitnější snímky, které reprezentují posledních dvanáct měsíců," uvedl šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch, který je letos předsedou mezinárodní poroty.

Pořadatelé dnes oznámili i držitele zvláštních cen. Jednu z nich, cenu pro mladého autora, získal reportér ČTK Ondřej Deml za sérii z olympijských her s názvem Olympijské emoce.

Vondrouš, který si ze soutěže Czech Press Photo odnáší ocenění pravidelně, ve své sportovní fotografické sérií zachycuje fanoušky fotbalu, kteří v době uzavřených stadionů sledovali zápasy svého oblíbeného klubu přes zeď i pomocí přinesených žebříků. Zehl na nominovaném snímku Digitální pohoda zachytil ošetřovatelku krav s mobilním telefonem v ruce a vleže opřenou o ležící krávu.

V mezinárodní porotě kromě Mlcha zasedli Adrian Evans, ředitel agentury Panos Pictures z Velké Británie, Sean Gallup, vedoucí fotograf Getty Images z Německa, Alžběta Jungrová, fotografka ze skupiny 400ASA, a Jan Zátorský, fotograf mediálního domu Mafra.

Všechny nominované snímky jsou k vidění na webu Czech Photo.

Další novinky