Novinky

Studenti budou v Akademii ČTK debatovat o budoucnosti Evropské unie

14.12.2021

Debatovat o aktuálních problémech a dalším směřování Evropské unie budou v Akademii ČTK studenti vysokých škol s odborníky na evropské záležitosti, diplomaty, členy Evropského parlamentu či novináři. Akademie ČTK se takto zapojila do projektu Konference o budoucnosti Evropy a v sérii debat chce mladým lidem představit co nejvíce témat a osobností, které v současnosti hýbou evropským regionem. Debaty jsou součástí grantu, který získala ČTK Protext od Evropského parlamentu.

Premiérová debata se koná 17. prosince od 10:00 a zaměří se na migraci, která je aktuální především s ohledem na dění na polsko-běloruské hranici či situaci uprchlíků na francouzském severním pobřeží. Do Akademie ČTK přijde náměstek ministra zahraniční pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, on-line se připojí europoslanec Tomáš Zdechovský. O své zkušenosti se podělí novinářka Tereza Šupová, které nedávno vyšla kniha Bělorusko na cestě ke svobodě. Do debaty se zapojí studenti žurnalistiky, budoucí politologové či právníci.

Hybridní forma akce umožní studentům připojit se i virtuálně. Celá diskuze se bude streamovat na webu ceskenoviny.cz a na dalších webech a sociálních sítích ČTK.

V debatních akcích pro studenty chce Akademie ČTK pokračovat i příští rok. "Debaty se budou točit kolem všech klíčových témat současné Evropy – mluvit chceme o vzdělávání, digitalizaci, sociální spravedlnosti, evropských demokratických hodnotách i bezpečnosti nebo třeba změnách klimatu," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková. "Studenti, kteří se zajímají o problematiku EU, nebojí se ptát a polemizovat s autoritami, ať se nám přihlásí! Uvítáme také jejich tipy na témata, která by je bavila a zajímala," dodává Vašíčková. Studenti a mladí lidé se mohou hlásit na e-mail akademie@ctk.cz.

Ještě před zahájením projektu si Akademie ČTK udělala mezi studenty průzkum, aby zjistila, která témata je zajímají. Nejvíce mladé lidi oslovuje problematika životního prostředí a změny klimatu, dále vzdělávání, kultura a sport.

Za nejlepší formu, jak přiblížit mladým lidem problematiku EU, byla vyhodnocena organizace studentských konferencí s mezinárodní účastí. Myslí si to 63 procenta oslovených studentů. Další populární formou jsou debaty s odborníky a exkurze v evropských institucích.

Více než polovina oslovených studentů je ochotná se zapojit do pořádání debat o evropských tématech.

V anketě měli studenti možnost vyjádřit se i k aktuálnímu problému stavění plotů na hranicích Evropské unie. S výstavbou bariér souhlasí deset procent studentů, 63 procent je proti, zbytek neví.

Diskuzní akce jsou součástí projektu Konference o budoucnosti Evropy a jsou financovány z grantu EU. Témata debat kopírují okruhy, jež diskutují v Konferenci čtyři panely občanů EU. Jsou to:

- Silnější ekonomika, sociální spravedlnost a zaměstnanost / mládež, sport, kultura a vzdělávání / digitální transformace

- Evropská demokracie / hodnoty, práva, právní stát, bezpečnost

- Změna klimatu, životní prostředí / zdraví

- EU ve světě / migrace

Více informací najdou zájemci na webu ceskenoviny.cz nebo Akademie ČTK. Další informace jsou i na facebookové stránce Mluvíme o Evropě, kde budou k dispozici i krátké dotazníky, které by měly pomoci organizátorům posouvat každou debatu podle zájmu a preferencí studentů.

Další novinky