Novinky

Zlaté pero ČTK získal Marek Opatrný, mezi fotografy vyhrál Václav Šálek

27.01.2022

Hlavní cenu soutěže o Zlaté pero ČTK vyhrál zpravodaj centrální redakce a "tahoun politického zpravodajství" Marek Opatrný. Nejlepším četkařským fotografem roku 2021 se stal a cenu Zlaté oko získal jihomoravský fotoreportér Václav Šálek. Mimořádné ocenění Tým roku dostala skupina subeditorů centrální redakce a cenu za celoživotní dílo získala redaktorka anglické redakce Vlasta Vávrová.

Výsledky soutěže vyhlásila šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková s šéfeditorem Zdeňkem Fučíkem. Kvůli epidemickým opatřením se tradiční ceremoniál konal online, finalisté si ceny převezmou v náhradním termínu po zlepšení covidové situace.

Vítěz redakční soutěže Marek Opatrný získal cenu za obrovské novinářské nasazení, za rychlost, s níž dovede pracovat, za výborné pokrytí vládních a sněmovních tiskových konferencí nejen k opatřením kvůli koronaviru, za obsáhlé zpravodajství o vyjednávání mezi vítězi voleb a hospitalizovaným prezidentem, ale i za pečlivé mapování diplomatických kauz, jako byl například česko-ruský spor v případu Vrbětice.

Nejlepší mezi četkařskými fotografy Václav Šálek dostal cenu nejen za to, že už 20 let pod značkou ČTK dokumentuje aktuality z každodenního života na Jižní Moravě, ale také za mimořádné nasazení, ochotu a trpělivost při fotografování průběhu i následků tornáda, které se vloni v červnu prohnalo jižní Moravou.

Mimořádné ocenění Tým roku 2021 získala skupina subeditorů centrální redakce ve složení Jaromír David, Tomáš Dušek, Ondřej Motejlek, Lenka Novotná, Kateřina Pavová, Alice Štěrbová, Michal Verner a bývalá subeditorka Michaela Géciová. Cenu získali za obrovskou všestrannost a schopnost orientace v domácích i ekonomických oborech, za rychlost zpracování každodenních aktualit i čtivá a hutná shrnutí a za to, že pod jejich rukama se covidové statistiky už dva roky stávají každodenním základem zpravodajství všech médií.

První cenu v soutěži Zlaté pero získal berlínský zpravodaj Aleš Zápotocký, který na pozadí covidové pandemie bohatě a čtivě pokrýval konec jedné éry v Německu, pečlivě mapoval přelomové německé volby, dlouhá koaliční vyjednávání i odcházení kancléřky Merkelové.

Za mimořádný výkon při zpravodajství o bezprecedentním řádění živlů na jižní Moravě ocenilo vedení ČTK druhou cenou celou brněnskou redakci. Kvarteto ve složení Lenka Horáková, Veronika Kolariková Skálová, Libor Popela a jejich vedoucí Jan Tomandl získalo cenu mimo jiné za to, že určovali tón zpravodajství o tornádu na Hodonínsku v kulisách covidové pandemie bez ohledu na denní dobu, vyčerpání a únavu.

Třetí příčka v redakční soutěži patří četkařskému triu, které navzdory výrazným omezením kvůli covidové pandemii zajistilo mimořádně kvalitní servis z odložené olympiády v Tokiu. Cenu získali Kamila Nešporová a Ondřej Deml, kteří tak za sebou mají vydařený olympijský debut, a nejzkušenější z četkařských "olympioniků" Radek Smekal.

Cenu za celoživotní dílo dostala Vlasta Vávrová, která už 38 let pracuje v anglické redakci ČTK a přes 20 let spolehlivě řídí její ekonomickou sekci. Objevy roku 2021 se stali redaktorka zahraniční redakce Barbora Nováková a sportovní redaktor Ivo Pospíšil.

Jako nejlepší četkařský snímek roku 2021 vyšla z celoredakčního hlasování fotografie Romana Vondrouše Fanoušci Bohemians. Snímek je součástí série Věrní fanoušci, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo 2021 v kategorii Sport a vloni slavila úspěchy i na mezinárodní scéně od New Yorku po Istanbul.

Všem oceněným blahopřejeme!

Další novinky