Novinky

ČTK vede od letního semestru na FSV UK předmět o agenturní žurnalistice

17.02.2022

ČTK prohlubuje spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy a od letního semestru budou její editoři a redaktoři učit na katedře žurnalistiky předmět Agenturní žurnalistika. Organizaci bakalářského programu má na starosti Akademie ČTK, učit se bude v sídle agentury v Opletalově ulici.

"Tiskové agentury u nás ve výuce vždy dostávaly prostor díky doktorce Trunečkové, ale hodně jsme stáli právě o doplnění praktické výuky přímo v ČTK. Našim studujícím to umožní ještě lepší přípravu na praxi a otevře svět kvalitního zpravodajství," uvedla garantka předmětu a bývalá děkanka fakulty Alice Němcová Tejkalová.

Úvodního semináře se ve čtvrtek 17. února ujal douholetý zpravodaj, šéfeditor a bývalý člen vedení ČTK Jan Stejskal, autor obsáhlé publikace Zprávy z českého století (Foto ČTK, 2022)

V nově koncipovaném semináři se studenti seznámí s fungování zpravodajské agentury, se zpravodajskými formáty, prací se zdroji a jejich ověřováním, naučí se pracovat s Infobankou ČTK. "Přímo v ČTK budou se studenty pracovat četkařští editoři a redaktoři, seznámí je se specifikami práce politického, ekonomického, zahraničního nebo sportovního zpravodaje a fotozpravodaje. Vedle teoretického výkladu bude výuka orientována především na praktické ukázky z aktuálního zpravodajství," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková.

Newsroom ČTK (Foto ČTK, 2021)

O historii evropských zpravodajských agentur i národní tiskové kanceláře bude přednášet dlouholetý zpravodaj a šéfeditor ČTK Jan Stejskal, autor obsáhlé publikace Zprávy z českého století. Principy denního a týdenního zpravodajství přiblíží studentům šéfredaktorka Radka Matesová Marková. Editoři jednotlivých redakcí pak zasvětí studenty do ekonomického, zahraničního nebo sportovního zpravodajství.

ČTK spolupracuje s vysokými školami dlouhodobě, dodává jim zpravodajství, spolupracuje na vědeckých projektech, umožňuje studentské stáže. Od roku 2017 pořádá pro vysokoškoláky Letní školu ČTK, která se letos už potřetí uskuteční na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů.

Další novinky