Novinky

ČTK pomáhá ukrajinské agentuře Ukrinform a zpřístupňuje její zpravodajství

18.03.2022

ČTK věnovala ukrajinské národní zpravodajské agentuře Ukrinform významný peněžní dar. Od prvního dne válečného konfliktu, tedy od 24. února, poskytuje ČTK ukrajinským kolegům také bezplatný přístup ke svému zpravodajství. Na svém webu ceskenoviny.cz zpřístupnila zpravodajský servis Ukrinformu v ukrajinštině a připravuje překlad do češtiny.

Za tři týdny války, tj. od 24. února do 17. března, vydala ČTK s klíčovým slovem Ukrajina přes 5000 zpráv (včetně fleší a verzí), více než 2100 headlinů a téměř dvě stovky profilů. To je výrazně více než po teroristických útocích v USA 11. září 2001, které byly dosud považovány za největší zpravodajskou událost 21. století.

Od vypuknutí konfliktu připravila ČTK zvláštní nabídku zpravodajství k válce na Ukrajině i svým mediálním klientům. Zdarma zpřístupnila on-line přenos, který se tvoří z vydaných headlinů a v současné době běží asi na čtyřicítce webových portálů v Česku a na Slovensku. Nejrychlejší zpravodajství k Ukrajině, tedy headliny, mohou dostávat klienti také přímo do e-mailů. Využili toho například poslanci a senátoři Parlamentu ČR. Ministerstvo zahraničí pro své vedoucí pracovníky využívá zase nejrychlejší zpravodajský SMS servis.

"S kolegy z Ukrinformu jsme v neustálém kontaktu a to jak přímo, tak prostřednictvím Evropské aliance tiskových agentur (EANA). Jsou ve velice obtížné situaci, a tak jim chceme pomoci," uvedla mluvčí ČTK Martina Vašíčková. Doplnila, že Ukrinformu pomáhají i další evropské agentury.

Zpravodajská agentura Ukrinform vznikla, stejně jako ČTK, v roce 1918. Ve svých dějinách prošla řadou reorganizací, v sovětském období byla spojena s Telegrafní agenturou Sovětského svazu (TASS). Ukrajinskou národní informační agenturou se znovu stala v roce 1990. V současné době vydává denně asi 500 zpráv v angličtině, němčině, ruštině a ukrajinštině a kolem 200 fotografií a zvukových záznamů.

Návštěvnost zpravodajského portálu Ceskenoviny.cz, který provozuje ČTK a na kterém národní tisková agentura zveřejňuje jako ukázku část své produkce, vzrostla od počátku války až o 200 procent. Konflikt na Ukrajině a s ním spojená migrační krize jsou v současnosti hlavními tématy webu. České noviny.cz patří mezi nejnavštěvovanější zpravodajské weby v Česku.

Další novinky