Novinky

Studenti ocenili výuku Agenturní žurnalistiky v ČTK

06.06.2022

Cyklus přednášek o práci tiskových agentur, který pořádala Akademie ČTK, byl podle hodnocení samotných studentů tím nejpřínosnějším, s čím se v končícím letním semestru setkali. Studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) prý jednosemestrální předmět s názvem Agenturní žurnalistika „bavil i vzdělával“.

Organizaci bakalářského programu měla letos Akademie ČTK na starosti poprvé, dosud se o agenturní žurnalistice učilo v rámci fakulty. Do výuky budoucích novinářů se tak zapojili redaktoři a editoři národní zpravodajské agentury a učilo se přímo v historickém sídle ČTK v pražské Opletalově ulici.

„Moc mě bavilo, že se nám na kurzech vystřídala celá řada přednášejících – bylo skvělé mít na každé téma opravdového odborníka,“ uvedla Lucie Špetová, studentka 2. ročníku žurnalistiky.

V nově koncipovaném semináři se studenti seznámili s historií i současným fungováním národní zpravodajské agentury. Každý kurz vedl jiný odborník – k dispozici byli redaktoři politického, ekonomického, zahraničního i sportovního zpravodajství, stejně jako fotoeditor.

„Velmi si cením všech seminářů s lektory - zejména pak jejich osobních zkušeností, díky kterým jsem získal lepší představu o náplni práce v ČTK,“ zdůraznil Michal Kulič, student magisterských Mediálních studií FSV UK. „Tento předmět byl takový highlight mého letního semestru a doufám, že bude takto skvěle pokračovat,“ dodal.

Studentům přednášeli četkařští redaktoři, editoři i šéfeditoři, o zásadách tvorby zpravodajství a jeho plánování mluvila šéfredaktorka Radka Matesová Marková. Četkaři ukázali studentům, s jakými zpravodajskými formáty ČTK pracuje, jak nakládá se zdroji, jak informace ověřuje, jak pracuje se sociálními sítěmi nebo jak funguje Infobanka ČTK. Každý student měl navíc na půl roku kompletní přístup do Infobanky ČTK.

„Za dva roky studia žurnalistiky jsem se s Infobankou ČTK ve škole zatím nesetkala a určitě se mi bude do budoucna hodit ji ovládat,“ dodala Špetová, která ocenila i přátelskou a mnohdy zábavnou atmosféru. Líbilo se jí i to, že přednášky v ČTK doplnila návštěva pražské pobočky agentury Reuters.

S novou koncepcí předmětu je spokojené i vedení Katedry žurnalistiky. "Sledovala jsem výuku agenturní žurnalistiky nepravidelně, ale kontinuálně přes výstupy na sociálních sítích i dojmy studentek a studentů, a moc mě těší, jak se tento semestr povedl. Spolupracujeme s nejrůznějšími médii a novinářskými hvězdami, takže když někteří studující tenhle nový předmět okomentovali jako nejlepší v letním semestru, je to pro vyučující z ČTK velký kompliment v nelehké konkurenci," uvedla Alice Němcová Tejkalová, vedoucí Katedry žurnalistiky FSV UK.

ČTK spolupracuje s vysokými školami dlouhodobě, dodává jim zpravodajství, spolupracuje na vědeckých projektech, umožňuje studentské stáže. Od roku 2017 pořádá pro vysokoškoláky Letní školu ČTK, která se letos už potřetí uskuteční na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů.

Další novinky