Novinky

Platforma Pix.T spouští projekt se čtyřmi fotografickými agenturami

09.06.2022

Pix.T, platforma pro budoucnost digitální fotografie, se za podpory Evropské komise spojila s agenturami Contrasto, ČTK, NOOR, PAP a Worldcrunch v projektu dalšího vývoje řešení pro online správu a monetizaci fotografií založeného na blockchainu.

Projekt Pix.T, který vznikl v roce 2019 s podporou tiskového fondu DNI (Digital News Initiative, Iniciativa pro digitální zpravodajství) společnosti Google, vstupuje do další fáze vytvořením celoevropského konsorcia, které sdružuje pět předních mediálních subjektů: dvě mezinárodně uznávané agentury pro dokumentární fotografii NOOR a Contrasto, dvě národní tiskové agentury PAP a ČTK a nakonec mezinárodní anglicky psané médium Worldcrunch.

Fotografie jako médium – a reportážní fotografie zvláště – dnes zaujímá v běžném životě aktivních, informovaných občanů významnější místo než kdykoli dříve. Přesto hodnota trhu s fotografiemi v posledních letech poklesla, což společně se vzestupem dezinformací a pirátství fotoreportéry vážně poškodilo. Cílem projektu Pix.T je vytvořit nástroj, který by tento paradox dokázal vyřešit, a to prostřednictvím spolupráce se všemi relevantními aktéry v této oblasti: od globálních tiskových a fotografických agentur až po fotoreportéry na volné noze, média a technologické platformy.

Domníváme se, že formát .JPEG sabotuje hodnotu fotografií (jak z hlediska finančního, tak i z hlediska sledovatelnosti) podobným způsobem, jako formát MP3 poškozoval hudební odvětví a formát .MPEG4 odvětví kinematografie a videa v dobách, kdy ještě nebyly k dispozici uživatelsky přívětivé a legální možnosti přístupu.

Ověření koncepce řešení Pix.T umožňuje již nyní zajistit díky technologii na bázi blockchainu autenticitu fotografií a zároveň získat vyšší podíl na příjmech z jejich prodeje. Konečným cílem Pix.T je pak stát se novým protokolem pro přenos profesionálních snímků.

Díky podpoře Evropské komise může nyní pokračovat ve vývoji:

- Komplexní řešení pro fotografické agentury a fotografy na volné noze, které zajistí jak hosting a monetizaci, tak i každodenní produkci fotografií v transparentním a bezpečném prostředí a umožní prozkoumávat nové trhy a zdroje příjmů, jako jsou NFT (non-fungible tokens, nezaměnitelné tokeny) a mikrotransakce.

- API rozhraní pro všeobecné zpravodajské agentury, které jim poskytne přístup k využívání blockchainového autentizačního systému Pix.T či možnost automatizovat uzavírání smluv a sdílení příjmů se svými partnery.

Za zmínku stojí také fakt, že čtenáři a uživatelé platforem si budou moci mj. dohledat původ snímku, ověřit, zda je fotografie originální či upravená a zjistit, kdo, kdy a kde ji vytvořil pomocí jediného kliknutí.

Projekt Pix.T je součástí dynamického procesu zvyšování povědomí o problémech ve světě digitální fotografie, vedeného hodnotami transparentnosti a rozšiřování přístupu k informacím. V tomto smyslu je jeho posláním poskytnout online informačnímu ekosystému potřebné nástroje k obnovení a posílení vzájemné důvěry médií a široké veřejnosti.

Více o projektu a jeho členech:

Pix.T :

Blockchainová technologie Pix.T je budoucím motorem nové digitální ekonomiky profesionálního fotografování a vizuálního vyprávění. Spojením předních technologických odborníků s fotoreportéry, vizuálními tvůrci, mezinárodními médii a lídry uměleckého trhu chce maximalizovat hodnotu fotografické práce, zajistit kontrolu a etická pravidla pro tvůrce a přinést tomuto odvětví nové tržní příležitosti.

https://pixt.cloud/

Contrasto :

Portfolio zastupovaných fotografů a úzký kontakt s mediálním i kulturním světem zajistily společnosti Contrasto vedoucí roli v oblasti autorské fotografie.

Tato síť mezinárodních partnerských agentur v sobě spojuje širokou škálu aktivit: archivy, výrobu a distribuci fotografického obsahu nejvyšší kvality pro žurnalistiku, módní a vydavatelský průmysl, dále projekty firemní komunikace či reklamu pro společnosti a instituce.

https://www.contrasto.it/

ČTK: Česká tisková kancelář (ČTK) je veřejnoprávní korporace zřízená zákonem. Jedná se o největší zpravodajskou agenturu v zemi, která svým zákazníkům poskytuje kompletní multimediální zpravodajský servis a speciální a individuální služby. ČTK není dotována státem a je politicky i finančně nezávislá. Jejím mottem je rychlost - spolehlivost - nezávislost.

ČTK je také vlastníkem společnosti Profimedia a její technologické dceřiné společnosti Solwee, jedné z největších fotografických platforem v Evropě, která dodává na trhy ve střední a východní Evropě fotografie z více než 350 zdrojů.

https://www.ctk.cz/

NOOR:

NOOR je globální multilingvní kolektiv vysoce kvalifikovaných novinářů, autorů, fotografů, umělců a filmařů, kteří dokumentují, zkoumají a sledují náš svět. Od svého založení v roce 2007 se tato agentura vypracovala na špičku oboru, která dodává snímky pro velké mediální společnosti i malé začínající firmy, institucionální klienty i neziskové organizace. Kromě toho se věnuje také vzdělávání, pořádá workshopy a veřejné programy na téma fotografie, mediální gramotnosti a reprezentace. I přes široký záběr práce sjednocuje kolektiv NOOR touha poznat vše v souvislostech – ať již kritické problémy, jako jsou klimatické změny, nadměrná spotřeba, nucená migrace, rostoucí autoritářství a nespravedlnost patriarchátu, či sílu umění a hudby, které jsou nositeli lidství.

www.noorimages.com

PAP: Polská tisková agentura (PAP) je státní veřejnoprávní korporace zřízená zákonem. Jako největší zpravodajská agentura v Polsku poskytuje hlavním mediálním organizacím všeobecné zpravodajství, finanční a lifestylový textový servis a také fotografický servis (cca 2000 snímků denně, včetně snímků pořízených 57 fotografy PAP v Polsku a snímků Evropské tiskové agentury z celého světa). PAP nabízí také fotoarchiv (17 milionů snímků), videa, infografiky a komerční služby (zpravodajství, obsahový marketing a distribuce) pro firmy a instituce.

https://www.pap.pl/

Worldcrunch: Worldcrunch je digitální magazín se sídlem v Paříži, který přináší špičkovou mezinárodní žurnalistiku v angličtině díky spolupráci s předními světovými médii (Die Welt, Les Echos, Jeune Afrique, Kommersant, ???; El Espectador a více než 25 dalších) a týmem multilingvních novinářů a překladatelů, kteří připravují exkluzivní reportáže a poskytují jedinečný globální pohled na současné dění.

https://worldcrunch.com/

Kontakty:

Benjamin Sabbah - generální ředitel společnosti Worldcrunch a ředitel projektu Pix.T:

Ben@worldcrunch.com

Další informace:

contact@worldcrunch.com - Worldcrunch

Odkazy na sociální sítě:

Instagram : https://www.instagram.com/pixt.co/

Twitter : https://twitter.com/_PixT

LinkedIn : https://www.linkedin.com/company/pixtplatform

Facebook : https://www.facebook.com/pixt.co

Další novinky