Novinky

ČTK na předsednictví posílí pobočku v Bruselu, chystá i výstavu

30.06.2022

Pro nadcházející české předsednictví EU chystá Česká tisková kancelář (ČTK) personální posílení pobočky v Bruselu, tematický výběr zpravodajství o Evropské unii a také fotografickou výstavu. Centrum speciálních služeb ČTK bude pro předsednictví zajišťovat videostreamy z tiskových konferencí, kulatých stolů a veřejných debat, které budou připravovat Úřad vlády nebo jednotlivá ministerstva.

Během českého předsednictví posílí bruselskou pobočku další redaktor. Vedle stálého zpravodaje Petra Kupce bude zpravodajství z unijních institucí přinášet po několik měsíců i redaktor zahraniční redakce ČTK Alan Lexa. Do zpravodajství o předsednictví se ale zapojí, snad s výjimkou sportu, redaktoři všech zpravodajských redakcí ČTK, uvedla šéfredaktorka Radka Matesová Marková.

ČTK bude zpravodajsky pokrývat všechny důležité akce, které se uskuteční na českém území, a to nejen v Praze, ale i například v Litomyšli. Textové a obrazové zpravodajství podpoří dokumentačními materiály (profily), z významných událostí, jako budou některá ministerská zasedání či summit EU, bude přinášet zpravodajské videostreamy i audiozpravodajství, případně k nim připraví infografiku. „Čerpáme ze zkušeností z prvního českého předsednictví v roce 2009, přípravy koordinují dva bývalí bruselští zpravodajové ČTK Stanislav Mundil a Jakub Dospiva,“ dodala šéfredaktorka.

Pro Úřad vlády připravila Fotobanka ČTK na klíč putovní exteriérovou výstavu s názvem Dospěli jsme v EU. Expozice mapuje jednotlivé etapy od vstupu ČR do EU až po současnost. Kromě důležitých formálních milníků je výstava orientovaná spíše na konkrétní dopady vstupu ČR do EU, uvedl šéf Fotobanky ČTK Petr Mlch. Na sedmi desítkách snímků jsou zobrazeny akce, projekty a další každodenní maličkost, které se podařily díky členství v EU. „Výstavy budou celkem dvě paré po patnácti stojanech. Oba soubory budou putovní,“ doplnil Mlch.

Výstava má vernisáž 1. července v Klášterních zahradách v Litomyšli, kde české předsednictví startuje. Fotografická expozice pak navštíví 16 českých a moravských měst, prohlédnout si ji budou moci zájemci například v Praze, Kutné Hoře, Plzni, Olomouci, Ostravě či v Hradci Králové. V Litomyšli bude do 22. července.

Svým klientům ČTK nabízí už nyní tematický výběr zpravodajství k českému předsednictví a k dění kolem EU obecně. Odběratelé mají možnost získat přístup ke zpravodajství tradičně přes prostředí Infobanky ČTK, ale také například formou internetového modulu (liveblogu), který dokáže automaticky publikovat vybrané zprávy na příslušném webovém portálu, nebo rychlé zpravodajství ve formě headlinů doručované formou SMS přímo do mobilních telefonů uživatelů či prostřednictvím e-mail servisu do schránek elektronické pošty.

„S nabídkou jsme se obrátili například na Úřad vlády, na ministerstvo zahraničí, případné využití vidíme například také v informačních centrech o EU, která se nacházejí v krajích,“ uvedl zástupce obchodního ředitele ČTK Jan Vavrušák.

Centrum speciálních služeb ČTK bude pro české předsednictví zajišťovat zejména videostreamy z tiskových konferencí, kulatých stolů a veřejných debat, které budou připravovat Úřad vlády nebo jednotlivá ministerstva. „Výhodou tohoto řešení je, že se přímý videopřenos z akce dostane jednak rovnou ke koncovému divákovi na zpravodajském webu Českénoviny.cz nebo na Facebooku Protext ČTK, jednak ho zdarma mohou převzít jednotlivá média, a to i zahraniční, a znásobit tím zásah,“ vysvětlil ředitel pro strategii a rozvoj Jaroslav Kábele.

Některé české instituce a ministerstva se také na svou vedoucí roli v organizaci mnohostranných jednání a konferencí v době předsednictví připravovaly za pomoci Akademie ČTK. Ta nachystala speciální programy mediální komunikace a vystupování před kamerou a mnozí diplomaté a politici těchto školení využili.

Další novinky