Novinky

Superfotobanka – vzniklá sloučením Fotobanky ČTK a Profimedie, nabízí unikátní obsah

01.09.2022

Superfotobanka – tak označují svůj společný projekt národní tisková agentura ČTK a největší fotobanka ve střední Evropě Profimedia. Od 1. září obě firmy spouští na webu Profimedie, kterou ČTK koupila vloni v červenci, unikátní obsahovou nabídku.

"K milionům snímků Profimedie teď přibude veškerý obsah ČTK a agenturou zastupovaných dalších významných zdrojů, který dříve klienti získávali prostřednictvím Fotobanky ČTK. Klienti v deseti zemích, ale zejména na českém a slovenském trhu, tak budou mít unikátní obsahovou nabídku více než 200 milionů snímků na jednom místě. Technologicky i obsahově tak půjde o naprostou špičku. Věříme, že to výrazně zkvalitní a zrychlí práci všem našim partnerům," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Klienti ČTK budou nově moci využívat platformu Solwee fotobanky Profimedia. "Většina z nich však Profimedii již využívala současně s Fotobankou ČTK. Takže prostředí webu dobře znají. Teď budou mít obsah obou fotobank na jednom místě. Zefektivní to jejich práci. Vzniká tak unikátní kolekce z československé historie, aktuálních zpravodajských fotografií, fotografií ze světa umění, portrétů, ilustračních snímků, fotografií jídla, červených koberců či architektury. Bez nadsázky lze říct, že naši klienti budou mít přístup do nejbohatšího archivu světa," dodal šéf Profimedie Pavel Macků.

ČTK a Profimedia navíc při ladění podmínek pro start superfotobanky dbaly na to, aby se jejich klientům s přechodem na společnou platformu nezhoršily ani jednotkové ceny fotografií. S lepší obsahovou nabídkou a technologickým zázemím tak zůstávají i příznivé ceny fotografií.

ČTK tímto krokem završuje první, klíčovou etapu obsahové a technologické integrace obou fotobank. Národní zpravodajská agentura koupila největší středoevropskou fotobanku Profimedia, která působí kromě Česka a Slovenska rovněž v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku, Černé Hoře a Makedonii, v červenci 2021.

Veřejnoprávní ČTK zajišťuje svůj provoz vlastní obchodní činností a nepobírá dotace z veřejných zdrojů. Multimediální servis ČTK nabízí denně 450 až 600 zpráv, zhruba 300 vlastních zpravodajských i ilustračních fotografií a další fotografie od partnerů z celého světa, které zastupuje, mezi něž patří například americká AP, německá dpa a další přední světoví tvůrci, ale i jednotliví fotografové. Ve zdigitalizované části fotoarchivu ČTK je nyní přes milion fotografií a tento počet se průběžně zvyšuje. ČTK má zhruba 250 zaměstnanců a roční obrat více než 250 milionů korun.

Skupina Profimedia.CZ a.s. nabízí snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické. Skupina má 26 zaměstnanců a v posledních letech roční obrat téměř 130 milionů korun.

Další novinky