Novinky

V nominacích na Czech Press Photo jsou tři fotografové z ČTK

08.11.2022

Na 6000 snímků poslalo 234 fotografů do 28. ročníku soutěže webu Czech Photo. Pořadatelé dnes zveřejnili nominace v osmi kategoriích, mezi adepty na hlavní ceny jsou i tři fotografové ČTK. V kategorii Lidé, o kterých se mluví bodovali dva četkařští fotoreportéři - Ondřej Deml a Roman Vondrouš. Třetí fotoreportér ČTK David Taneček má nominaci v kategorii Umění a kultura.

"I v roce 2022 bylo v rámci soutěže Czech Press Photo z čeho vybírat. Hlavním tématem byl samozřejmě válečný konflikt na Ukrajině a s tím související uprchlická krize, dále úmrtí královny a mnoho domácích témat, například požár v Českém Švýcarsku. Díky kolegům porotcům z Ukrajiny, kteří fotografovali coby váleční fotografové, jsme měli možnost diskutovat nad snímky s těmi nejpovolanějšími. Jsem si jist, že jsme nominované vybrali dobře a těší mě, že mezi nominovanými je i několik fotografů ČTK,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK, který předsedá mezinárodní porotě CPP.

Vítězové budou oznámeni 31. ledna v Národním muzeu, poté bude otevřena premiérová výstava.

Deml, který získal loni zvláštní cenu za sérií snímků z olympijských her, zaujal snímkem s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích. Jeho kolega z pražské redakce Vondrouš, který má na kontě několik národních i mezinárodních cen, zaujal fotografií Jmenování premiéra. Na něm je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman při tomto aktu ve skleněné kukani.

Královéhradecký fotoreportér Taneček byl nominován za snímek Akustická zkouška.

V mezinárodní porotě zasedli i Jevhen Maloletka a Mstyslav Černov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP a poslední novináři, kteří dokumentovali válku v Mariupolu. Tisícovky snímků s nimi posuzovali česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Zvláštní cenu pro mladé fotografy do 26 let, kterou uděluje ČTK, získala Anna Boháčová, která zachytila happening k masakru v Buči.

Všechny nominované snímky jsou k vidění na webu Czech Photo.

Další novinky