Novinky

Po deseti letech bude ČTK příští rok hospodařit se ztrátou

13.12.2022

ČTK bude příští rok hospodařit se schodkovým rozpočtem se ztrátou 4,8 milionu korun. Důvodem je skokový nárůst cen energií spolu s inflací. Rozpočet schválila Rada ČTK na svém prosincovém jednání. Loni agentura hospodařila se ziskem 4,2 milionu korun a letos očekává rovněž ziskové hospodaření. Celkové tržby za výrobky a služby loni vzrostly o 5,9 procenta na 283 milionů korun.

Podle generálního ředitele Jiřího Majstra bude agentura hospodařit s rozpočtovaným schodkem po deseti letech. Naposledy počítala se ztrátou v období hospodářské krize kolem roku 2010 a do zisku se vrátila v roce 2013.

Ztrátu za rok 2023 pokryje ČTK z fondu nerozděleného zisku z minulých let. I přesto chce podle Majstra zachovat kapacitu dalšího rozvoje technického i redakčního a kvalitu služeb, a proto sáhne do rezerv, jež si právě pro tento případ v minulých letech vytvořila.

Loni zaplatila ČTK za energie zhruba šest milionů korun. V příštím roce to bude i při šetření energiemi a po zastropování jejich cen nejméně 15 milionů korun. Díky přijatým opatřením, která zahrnují další úspory, a dalšímu zvyšování výnosů bude schodek o čtyři miliony korun nižší, než je navýšení nákladů na energie. Vysoká inflace ovšem ovlivňuje i všechny další náklady agentury.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Další novinky