Novinky

Dva fotografové ČTK vystavují na kolektivní výstavě Ostrava v roce 2022

10.01.2023

Dva ostravští fotografové ČTK Jaroslav Ožana a Vladimír Pryček vystavují své nejlepší zpravodajské snímky z loňského roku na kolektivní fotografické výstavě na ostravském magistrátu. Expozice s názvem Ostrava v roce 2022, které se účastní celkem šest fotoreportérů ze sdružení Ostrava Press Photo, bude ve foyer Nové radnice do 25. ledna.

Na osmi panelech si návštěvníci mohou prohlédnout 54 barevných fotografií, které zachycují nejen důležité momenty v kultuře či sportu, ale věnují se také uprchlíkům z Ukrajiny nebo třeba významným stavbám, které ve městě v loňském roce vznikaly. Kromě Ožany a Pryčka jsou na výstavě snímky Lukáše Kaboně, Adolfa Horsinky, Jiřího Zerzoně a Alexandra Satinského.

Ožana má na výstavě celkem 16 fotografií. "Jde vesměs o velké akce, ať už charakteru sportovního, například Zlatá tretra, mezinárodní ženský tenisový turnaj, beach volejbal nebo cyklistický závod v Dolní oblasti Vítkovice, nebo kulturního – třeba zrekonstruovaná jatka předělaná na galerii, divadelní představení podle knihy Karin Lednické Šikmý kostel či balet Carmen," uvedl Ožana, který v národní agentuře pracuje od roku 2009.

Na výstavě nechybí ani Ožanovy reportáže a zpravodajské momentky, například ze Dnů NATO, z rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia nebo ze stavby dvou nových budov Ostravské univerzity. "A samozřejmě i silné téma ukrajinské krize - uprchlické centrum na výstavišti Černá louka, humanitární pomoc od lidí i města," doplnil fotograf.

Vladimír Pryček, který s ČTK spolupracuje sedm let, má na výstavě osm snímků, z toho tři, které vznikly pro národní agenturu – z plážového volejbalu, Dnů NATO a graffiti vlka z populárního sovětského seriálu Jen počkej, zajíci!, který táhne trakař pomalovaný ukrajinskou vlajkou.

"Výběr jsme udělali společný, aby byly zastoupeny důležité události a taky aby výstava byla pestrá a ladila," doplnil fotograf.

Fotografové, kteří na výstavě své snímky prezentují, jsou členové sdružení Ostrava Press Photo.

, které vzniklo jako platforma pro reportážní, dokumentární a sportovní fotografy v Moravskoslezském kraji. Podobnou výstavu uspořádali podruhé.

Další novinky