Novinky

V soutěži Czech Press Photo 2022 bodovali i tři fotoreportéři ČTK

31.01.2023

Ve fotografické soutěži Czech Press Photo se prosadili i tři fotoreportéři ČTK. První místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví získal pražský fotograf Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman ve skleněné kukani. Ve stejné kategorii bodoval i Ondřej Deml. Se snímkem s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích obsadil třetí místo.

Královéhradecký fotoreportér David Taneček získal třetí místo v kategorii Umění a kultura za snímek Akustická zkouška, na kterém hráč s dechovým nástrojem zkouší akustiku nového ostravského koncertního sálu.

Hlavní cenu o nejlepší novinářský snímek loňského roku vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska.

Zvláštní cenu pro mladé fotografy do 26 let, kterou uděluje ČTK, získala Anna Boháčová, která zachytila happening k masakru v Buči.

Snímky z Ukrajiny letošní soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i kategorii Aktualita. Snímek z Buči, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil i na třetím místě. Všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patří také událostem z Ukrajiny. Vyhrál ji Milan Bureš z Respektu za sérii snímků Čekání na vlak do bezpečí dokumentující ukrajinské uprchlíky.

"Porota zvažovala několik silných sérií zachycujících uprchlickou krizi způsobenou ruskou invazí, ale nakonec volbu ovlivnila touha ukázat realitu války na Ukrajině. I když jsme válkou nepřímo zasaženi všichni, jsou to pouze lidé na Ukrajině, kteří jsou vystaveni skutečné hrůze konfliktu," řekl předseda poroty Petr Mlch, šéfredaktor fotobanky ČTK.

V mezinárodní porotě zasedli i Jevhen Maloletka a Mstyslav Černov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP a poslední novináři, kteří dokumentovali válku v Mariupolu. Tisícovky snímků s nimi posuzovali česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout do konce července v pražském Národním muzeu.

Další novinky