Novinky

Zlaté pero ČTK získal Karel Čapek, vyznamenán byl i končící ředitel Majstr

25.03.2023

Hlavní cenu soutěže o Zlaté pero ČTK vyhrál redaktor centrální redakce, hradní a armádní zpravodaj Karel Čapek. Nejlepším četkařským fotografem roku 2022 se stal a cenu Zlaté oko získal ústecký fotograf Ondřej Hájek. Cenu za celoživotní dílo a první Řád Zlatého pera a oka dostal generální ředitel ČTK Jiří Majstr, kterému v červnu končí druhé funkční období.

Vyhlašování výsledků redakční soutěže se po dvou letech, kdy se kvůli covidu vyhlašovalo on-line, vrátilo do paláce Adria. Na celoredakčním setkání přečetli laudatia šéfeditor ČTK Zdeněk Veit a ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková. Zástupce zpravodajské i nezpravodajské části Četky přivítal končící ředitel Majstr i nedávno nově zvolený generální ředitel Jaroslav Kábele.

Hlavní cenu redakční soutěže získal Karel Čapek především za nasazení, s nímž referoval o dění na Pražském hradu, za důkladnou přípravu a obsáhlé zpravodajství z vypjaté prezidentské volební kampaně a také za to, že díky osobním kontaktům dokáže získat zajímavé informace z hradní politiky i armády, na niž se po vypuknutí války na Ukrajině soustředilo více pozornosti než dříve.

Za příspěvky z opakovaných cest na válkou zmítanou Ukrajinu a za profesní i lidskou odvahu získali Mimořádnou cenu ČTK zpravodajka zahraniční redakce Iveta Polochová a fotoreportér Ondřej Deml.

První cenu v soutěži Zlaté pero obdržel bruselský zpravodaj Petr Kupec, který v létě končí svou čtyřletou zahraniční misi. Ocenění dostal za obsáhlé a rozmanité zpravodajství z evropských institucí a NATO a za srozumitelné krytí složité unijní agendy, především po ruské invazi na Ukrajinu, jejíž dopady na poli diplomacie a zejména pak energetiky se protly během českého předsednictví EU.

Stříbrnou pozici obsadily ústecké zpravodajky Radka Krsková Fialová a Tereza Sajdlová především za vynikající zpravodajství o mimořádně náročné události - ničivém požáru v národním parku České Švýcarsko. Vyznamenán s nimi byl i ústecký fotograf Ondřej Hájek, který dostal cenu Zlaté oko pro nejlepšího fotografa roku 2022.

O třetí cenu se podělili parlamentní zpravodajové a editoři sportovní redakce. Za přehledné, srozumitelné a neúnavné zpravodajství ze schůzí obou komor Parlamentu ji získali parlamentní zpravodajové Michal Burian, Martin Horák a Martin Neliba. Za celoroční úsilí a nasazení, které dokázali vystupňovat v době olympijských her a velkých světových šampionátů, vedení ocenilo bronzem i řídící editory sportovní redakce Lenku Rejmanovou, Jiřího Nechutného a Radka Urxe.

Čestné uznání dostal zpravodaj centrální redakce Pavel Sikora, který v době energetické krize převzal náročný resort energetiky. A Talenty roku byly vyhlášeny středočeská zpravodajka Lucie Drobík Kolářová a redaktorka ekonomické sekce anglické redakce Helena Fišerová.

Fotkou loňského roku se v hlasování zaměstnanců ČTK stal snímek úplňku nad budovou Národního muzea od pražského fotografa Ondřeje Demla.

Překvapením na závěr večera bylo ocenění za celoživotní dílo a přínos agentuře končícímu generálnímu řediteli Jiřímu Majstrovi. V čele ČTK stojí 12 let, v agentuře pracuje více než 40 let; mandát mu končí 10. června. Historicky první Řád Zlatého pera a oka dostal za to, že jako stálý zahraniční zpravodaj referoval o dění ze tří kontinentů, za založení webu Českénoviny.cz a dceřiné společnosti Neris nebo za sledování a prosazovánní nejnovějších trendů v žurnalistice. V laudatiu je zmíněna i Majstrova péče o četkařskou "bibli", snaha objevovat a uchovávat historii ČTK nebo reprezentace ČTK v mezinárodních organizacích.

Všem oceněným blahopřejeme!

Další novinky