Novinky

Brňané si budou moci prohlédnout výstavu Czech Press Photo 2022

04.05.2023

Brňané budou mít příležitost zhlédnout výstavu Czech Press Photo 2022, výběr fotografií z expozice, která je k vidění v Národním muzeu v Praze. Do moravské metropole se výstava dostane na dvaceti venkovních panelech díky spolupráci organizátora soutěže, společnosti Czech Photo, a České tiskové kanceláře. Lidé výstavu najdou pod širým nebem v Joštově ulici u zastávky tramvaje a trolejbusu Komenského náměstí, prohlédnut si ji mohou zdarma a v kteroukoliv denní dobu. Výstava potrvá jeden měsíc.

Venkovní expozice bude zahájena v úterý 9. května od 16:00. Na vernisáž naváže od 16:30 prezentace fotografické soutěže a debata v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Debaty se zúčastní také fotoreportér ČTK David Taneček, jenž se v Czech Press Photo 2022 umístil na 3. místě v kategorii Umění a kultura, a to díky snímku Akustická zkouška. Zachytil na něm hráče na klarinet při akustické zkoušce v modelu nového ostravského koncertního sálu.

Hlavní cenu v soutěži vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Irpini a Buče. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska.

Snímky z Ukrajiny soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i v kategorii Aktualita. Snímek z Buče, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil i na třetím místě. Všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patří také událostem z Ukrajiny. Vyhrál ji Milan Bureš z Respektu za sérii snímků Čekání na vlak do bezpečí dokumentující ukrajinské uprchlíky.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, dvakrát bodovali reportéři ČTK. Vyhrál ji Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman při tomto aktu na zámku v Lánech ve skleněné kukani. Ondřej Deml má za snímek s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích třetí místo.

V kategorii Člověk a životní prostředí se na prvním i třetím místě ocitly snímky zachycující velké domácí téma minulého roku, požár v Českém Švýcarsku. Vyhrál ji Michal Fanta a třetí místo patří Igoru Mikulovi.

Další novinky