Novinky

Vybrané snímky ze soutěže Czech Press Photo si zájemci prohlédnou i v Brně

09.05.2023

Vybrané snímky ze soutěže Czech Press Photo 2022 si mohou prohlédnout i zájemci v Brně. Kompletní výstavu vítězných snímků fotografické soutěže hostí do konce července Národní muzeum v Praze. Na brněnské variantě spolupracoval organizátor soutěže, tedy společnost Czech Photo, s Českou tiskovou kanceláří.

Dvě desítky velkoformátových venkovních panelů s fotografiemi jsou umístěné v Joštově ulici u zastávky tramvaje a trolejbusu Komenského náměstí. Výstava je tak dostupná zdarma a po celý den. Potrvá měsíc.

Ve výběru jsou podle manažera soutěže Dana Materny vítězové jednotlivých kategorií a další série i jednotlivé snímky, které mají potenciál zaujmout. Zároveň fotky ukazují významné události loňského roku v Česku i zahraničí.

"Jsou tam nejzávažnější události, které se odehrály, válka na Ukrajině, uprchlická krize, požár v Českém Švýcarsku, pohřeb královny a důležité sportovní události," uvedla ředitelka společnosti Czech Photo Veronika Souralová.

Výstavu zaštítila a podpořila městská část Brno-střed. Podporu poskytl také Syndikát novinářů jižní Moravy a Katedra mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

"V Brně je spousta fotografických fanoušků, ať už profesionálů, nebo amatérů. Myslím, že je to naláká, aby se jeli podívat do Národního muzea na celou výstavu," řekl při zahájení starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Hlavní cenu v soutěži získal snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska.

Snímky z Ukrajiny soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i v kategorii Aktualita. Snímek z Buče, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil i na třetím místě. Všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patří také událostem z Ukrajiny. Vyhrál ji Milan Bureš z Respektu za sérii snímků Čekání na vlak do bezpečí dokumentující ukrajinské uprchlíky.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, dvakrát bodovali reportéři ČTK. Vyhrál ji Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman při tomto aktu na zámku v Lánech ve skleněné kukani. Ondřej Deml má za snímek s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích třetí místo. David Taneček z ČTK skončil na třetím místě v kategorii Umění a kultura, a to díky snímku Akustická zkouška. Zachytil na něm hráče na klarinet při akustické zkoušce v modelu nového ostravského koncertního sálu.

Další novinky