Novinky

Do čela ČTK nastupuje Kábele, hájit chce nezávislost zpravodajství

12.06.2023

Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře (ČTK) bude v příštích šesti letech Jaroslav Kábele, dosavadní ředitel strategie a rozvoje agentury. Do funkce jej v březnu zvolila Rada ČTK. Získal pět hlasů ze sedmi. Dosavadní generální ředitel Jiří Majstr po 12 letech v čele agentury a 43 letech práce v ČTK končí, s agenturou bude ale nadále spolupracovat. Rozhodnutí skončit po druhém funkčním období avizoval Majstr už při volbě před šesti lety.

Nový generální ředitel chce klást důraz na nezávislost a spolehlivost agentury. Zaměřit se chce vedle zákazníků z médií i na nemediální klienty, kteří agentuře mohou přinést další příjmy.

"Chceme být především pilířem nezávislého zpravodajství. Aby však mohla být zpravodajská agentura nezávislá novinářsky, musí být nezávislá finančně," řekl Kábele. "Proto bude jedním z hlavních úkolů sehnat nové zdroje peněz, a to především od nemediálních subjektů, tedy firem, které potřebují čerstvé informace, nebo naopak chtějí, aby se šířily informace o nich do médií i ke konečným uživatelům a čtenářům," dodal nový šéf agentury.

Jedním z nových projektů má být Presscentrum pro konání tiskových konferencí a dalších akcí přímo v budově ČTK. Kábele chce pokračovat také v mediálních školeních pro PR profesionály i studenty žurnalistiky a v rozšiřování nabídky PR služeb, které jsou ale striktně oddělené od zpravodajství.

Kábele začínal v ČTK jako stážista při studiu žurnalistiky ještě před Sametovou revolucí. Na začátku 90. let byl zástupcem vedoucího domácí rubriky, po změně ve vedení agentury odešel do vydavatelství Mafra, kde začínal jako editor a zástupce vedoucího reportérského oddělení MF Dnes (1993 až 1998). Poté stál u zrodu zpravodajského serveru iDNES.cz, kde působil jako vedoucí zpravodajství a šéfredaktor. Později se stal ředitelem internetových projektů Mafry a od konce roku 2013 byl šéfem celé on-line divize vydavatelství. V roce 2017 dostal nabídku vrátit se do ČTK, aby řídil rozvojové projekty.

ČTK je multimediální agentura, založená v roce 1918 jako státní agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. ČTK vydá denně až 500 zpráv a na 300 fotografií. Zpravodajství produkuje také audia, videa, infografické materiály, část produkce se překládá do angličtiny. V loňském roce ČTK, která zaměstnává zhruba 250 lidí, zaznamenala obrat 314 milionů korun, z toho výnosy za zpravodajství činily 214 milionů korun. Zpravodajství ČTK odebírá na 350 klientů doma i v zahraničí. Jsou mezi nimi nejen média, ale i firmy a státní či veřejné instituce.

Další novinky