Novinky

Demlovy snímky z Ukrajiny bodovaly v soutěži společnosti Czech Photo

28.07.2023

Snímky z reportážní cesty na Ukrajinu fotografa ČTK Ondřeje Demla získaly cenu Foto měsíce června společnosti Czech Photo. Celoroční soutěž upozorňuje na důležité či zajímavé události každého měsíce a ukazuje, jak je zachytily hledáčky fotografů.

"Ruská vojenská agrese na Ukrajině trvá již rok a pět měsíců. Čeští zpravodajští a dokumentární fotografové opakovaně na Ukrajinu cestují a fotografují tam. Kromě záběrů přímo z míst ozbrojeného konfliktu dokumentují i běžný, každodenní život ukrajinských obyvatel. Jedním z nich byl i Ondřej Deml, který pracuje pro Českou tiskovou kancelář. V červnu letošního roku fotografoval na Ukrajině a jeho snímky oslovily porotce nejvíce," stojí na webu Czech Photo.

Série snímků zachycující každodenní život na Ukrajině vznikla v rámci reportážní cesty pro zpravodajství ČTK do země, která je již téměř rok a půl ve válce se sousedním Ruskem. "Důsledky konfliktu jsou snadno viditelné i v místech, kam ruské tanky nedojely. Mým cílem bylo mimo jiné i zachytit život v ukrajinských městech, kterým sice hrozí riziko odstřelování, nicméně jejich obyvatelé se snaží vést normální život tak, jako ho žili před únorem minulého roku. Kromě tohoto tématu jsme však s kolegyní, která zajišťovala textovou část reportáží, pokrývali například také důsledky povodní na jižní Ukrajině po zničení Kachovské přehrady nebo léčbu vojáků, kteří kvůli válce přišli o končetinu,“ uvedl Deml.

Deml fotografuje od roku 2005, přičemž posledních 7 let se věnuje převážně reportážní fotografii. Od roku 2016 je fotoreportérem ČTK. Studuje na Univerzitě Karlově politologii a mezinárodní vztahy.

Další novinky