Novinky

Děti se na mediálním táboře ČTK proměnily v zuřivé reportéry

06.09.2023

Na příměstském mediálním táboře ČTK Zuřivý reportér se o prázdninách vystřídaly na čtyři desítky dětí, které se učily psát zpravodajské texty, natáčely audia a videa, dělaly rozhovory nebo rozpoznávaly dezinformace. Tři týdenní turnusy organizovala Akademie ČTK.

S presskartou na krku a kšiltovkou s logem ČTK na hlavě si mladí reportéři ve věku od sedmi do 17 let vyzkoušeli různé novinářské profese – zpovídali sportovce i umělce, natáčeli audio i videoreportáže, fotografovali portréty, diskutovali s novinářskými profíky, psali reportáže. K tomu si vyzkoušeli i něco navíc - trénovali baseball na hřišti Eagles Praha, malovali na trička s výtvarnicemi z Inkubátoru Krenovka, tančili s umělkyněmi z divadla Ponec nebo fotografovali s fotografy z Czech Photo Centra.

"Všechny turnusy byly nabité akcemi. Dětem se asi nejvíce líbilo na Policejním prezidiu, kde mluvily s policejními dispečery z Národního operačního centra, a měly možnost vyslechnout si autentické nahrávky z volání na linku 158. Menším dětem se moc líbilo v zoo, kde zpovídaly chovatele goril a chovatelku vzácných antilop. Větší mládežníci ocenili debatu s architekty ze studia Four X nebo workshop o dezinformacích a umělé inteligenci s lektorkou z Fak(e)ticky," uvedla ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková, která celý tábor organizovala a vedla. Z návštěvy zoo a dvou basebalových tréninků vznikly i videoreportáže, které jsou k vidění na Youtube.

Letos se příměstský tábor v národní zpravodajské agentuře konal potřetí. "Poprvé jsme měli turnus pro starší děti, vlastně už puberťáky, kteří nám vyrostli z předchozích ročníků. Mládežníci mnohem radši diskutovali, než psali, ale zase věděli mnohé o technologiích, ověřování informací, fake news. Nejmenší reportéři nadšeně natáčeli ankety v parcích nebo fotili," dodala Vašíčková. Děti si také prošly zpravodajské sály ČTK včetně newsroomu, dozvěděly se, jak zprávy v ČTK vznikají nebo jak se informace ověřují.

"Nejstarší se podívali i do sklepa ČTK, kde jsou pozůstatky potrubní pošty, nebo do ředitelny, kde jim generální ředitel ukázal místo, na kterém kdysi seděl a debatoval kubánský revolucionář Che Guevara při návštěvě agentury," přidala zajímavosti vedoucí tábora. Nejmladší reportéři zase mají fotku ze střechy historické budovy ČTK.

Podrobnější informace ke všem třem turnusům jsou k dohledání na blogu Akademie ČTK nebo na akademickém Facebooku.

Akademie ČTK se na mediální vzdělávaní soustředí celý rok. Organizuje mediální workshopy a exkurze pro všechny typy škol, má speciální kurz pro učitele mediální výchovy, garantuje i výuku vysokoškoláků – budoucí novináři z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se totiž o tiskových agenturách učí přímo v ČTK.

Další novinky