24.01.2025

Konference Excellence in Finance 2025, pořádaná Klubem finančních ředitelů, přinesla 22. ledna do PressCentra ČTK diskusi o zásadních tématech, která ovlivňují nejen českou, ale i globální ekonomiku. Sešli se na ní odborníci z oblasti financí, průmyslu i státní správy, aby si vyměnili názory na aktuální i budoucí výzvy.
"Tohle byla zatím největší konference v nově rekonstruovaném PressCentru ČTK. Pokud jde o obsah, ale i osobnosti, které se jí zúčastnily," uvedl generální ředitel ČTK Jaroslav Kábele.
V úvodu konference vystoupila ministryně obrany Jana Černochová, která zdůraznila potřebu posílení obranyschopnosti České republiky. „Investice do obrany jsou klíčové nejen z hlediska bezpečnosti naší země, ale také jako odstrašující faktor v kontextu globálních hrozeb, včetně expanze Ruska," uvedla Černochová. "Dvě procenta HDP (na obranu) byla určena jako minimální úroveň v dobách hlubokého míru, kdy nám zdánlivě nic nehrozilo, nebo jsme si to aspoň mysleli. Dnes je bezpečnostní realita zcela odlišná," upozornila Černochová. Podpořila vyjádření nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, že evropští členové NATO musí převzít větší díl odpovědnosti za svou obranu. Zároveň ale byla zdrženlivá k Trumpem navrhovaným výdajům na obranu pět procent HDP, podle ní jsou v Česku realističtější tři procenta.

Účastníci měli možnost debatovat o Green Dealu, jeho vlivu na český průmysl a podnikatelské prostředí, dále o ESG - environmentálních, sociálních a správní faktorech a jejich integraci do firemních strategií. Diskutovalo se také o kyberbezpečnosti, která se stává jedním z klíčových aspektů ochrany nejen firem, ale také státních institucí. Panelisté se rovněž zabývali současnou stagnací ekonomiky a hledáním cest k jejímu oživení.
Konferenci moderoval Dean Brabec, předseda Klubu finančních ředitelů, a mezi vystupujícími se představili např. ekonomové a odborníci jako Dan Rosendorf, Lucie Urválková, Radek Špicar, Martin Jahn, Jiří Feist, Pavel Elis, Pavel Tykač či Pavel Cyrani. Každý z nich přinesl vlastní pohled na budoucnost ekonomiky, financí a podnikání v rychle se měnícím světě.

Partnerem konference byla nemediální divize národní zpravodajské agentury ČTK Connect. Pod ní spadá i konferenční prostor PressCentrum ČTK, moderní, multifunkční místo navržené pro organizaci tiskových konferencí, eventů či vzdělávacích workshopů. Spolupráce ČTK s Klubem finančních ředitelů ukazuje, že ČTK je nejen zdrojem spolehlivého zpravodajství, ale také partnerem při organizaci významných akcí.