Novinky

ČTK zahájila projekt Okamžiky sametové revoluce

18.03.2019

V demokracii je to složité. Je třeba, aby se v ní angažovali všichni. Václav Havel

Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila Česká tisková kancelář (ČTK) projekt, do kterého chce zapojit obyvatele České republiky. Jeho cílem je nasbírat od veřejnosti co největší množství fotografií jak z podzimního dramatického dění roku 1989, tak i z událostí, které byly předzvěstí listopadové revoluce (např. Palachův týden, srpnové události, trabanty v pražských ulicích, svatořečení Anežky Přemyslovny).

Díky fotografiím z archivů a fotoalb široké veřejnosti chce národní agentura doplnit obraz významné historické události, jejíž podobu známe především z fotografií z Václavského náměstí nebo z Letné. Ambicí je nasbírat fotografie z mnoha českých a moravských měst i vesnic.

Nejlepší snímky se stanou součástí unikátní venkovní výstavy, která se představí přinejmenším na dvou místech: na přelomu července a srpna 2019 bude mít předpremiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde bude možné ji zhlédnout až do poloviny září. V listopadu bude ve finální podobě instalována v Praze.

Projekt volně navazuje na úspěšnou výstavu Okamžiky století (www.okamzikystoleti.cz), kterou ČTK loni připravila ze svého bohatého fotografického archivu ke stému výročí založení Československa. Ta zavítala do devíti měst, v Praze byla k vidění dokonce třikrát.

„Tentokrát se, možná trochu troufale, snažíme vtáhnout veřejnost už do příprav výstavy. Budeme moc rádi, pokud se nám podaří nasbírat dobové fotografie z různých koutů republiky, a to nejen z náměstí, ale i ze škol, divadel či továren. Věříme, že v rodinných albech a archivech amatérských fotografů se skrývá spousta zajímavých snímků, které by se mohly stát součástí společného sametového fotoalba,“ řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Některé fotografie mohou být se souhlasem autorů zařazeny do Fotobanky ČTK, která spravuje nejrozsáhlejší zpravodajský fotoarchiv v České republice. Díky projektu se vytvoří komplexní fotografický obraz událostí revolučního roku 1989, který tak zůstane přístupný i pro další generace.

„Fotobanka ČTK není a nikdy nebude pouze jednou pro vždy dokončená sbírka nebo dokonce pouhý archiv. Neustále se snažíme ji doplňovat a obohacovat nejen z denního fotozpravodajství agentury, ale i z dalších zdrojů. Věříme, že tento projekt doplní mozaiku obrazového zpravodajství a zachytí příběhy, které byly tehdy ve stínu velkých událostí,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Lidé mají možnost přispět fotografiemi několika způsoby – nahráním na webové stránky www.okamzikysametu.cz, během setkání s organizátory projektu ve vybraných krajských městech nebo je mohou zaslat do ČTK poštou či e-mailem na adresu: okamzikysametu@ctk.cz Rozpis setkání je na stránce okamzikysametu.cz. První setkání bude ve spolupráci s krajskými redakcemi ČTK již během dubna ve Zlíně a v Olomouci. Zájemci mohou přinést své fotografie, které budou přímo na místě naskenovány, případně sdělit své vzpomínky či příběhy fotografií, které se rovněž mohou stát součástí výstavy.

Sbírka fotografií, které by se mohly objevit na výstavě, skončí 30. září 2019, pro první verzi výstavy je uzávěrka 30. června.

Záznam z představení projektu můžete sledovat na webu Studia 6 České televize.

Kontakty:
Milena Schmidová, mluvčí ČTK, mluvci@ctk.cz
Kristýna Jirátová, kurátorka výstavy Okamžiky sametové revoluce, okamzikysametu@ctk.cz

Další novinky