Novinky

ČTK získala grant na vývoj systému využívajícího umělou inteligenci

21.03.2019

ČTK získala grant Google na vývoj systému, který dokáže za pomoci umělé inteligence vytvářet texty na základě dat a připravených šablon a přiřazovat k nim fotografie a další související materiály. Partnery ČTK v tomto projektu jsou společnosti Geneea a Economia. Grant je jedním ze 103 udělených v šestém, posledním kole programu pro podporu inovací v médiích DNI, a je jediným v ČR.

“Naším cílem je vyvinout řešení, které pomůže překonat rutinní práci s tvorbou pravidelně vydávaných zpráv a s vyhledáváním fotografií, doprovodných textů a dalších souvisejících materiálů. Tím zjednoduší novinářům práci, zrychlí produkci agentury a výrazně rozšíří nabídku klientům,” řekl technický ředitel ČTK Jan Kodera. Výsledkem projektu bude také to, že všechny zprávy agentury budou obsahovat odkazy na fotografie ČTK a jejím klientům umožní dohledat další materiály ve Fotobance ČTK, případně i v jejich vlastních archivech. “Složitost českého jazyka brání využití dostupných nástrojů vyvinutých pro angličtinu nebo jiné jazyky, kombinace generování textů a dohledávání souvisejících materiálů je navíc jedinečná,” doplnil Kodera. Uvažované řešení bude navíc plně integrováno do běžných procesů v agentuře, aby ho mohli využívat redaktoři bez speciálních technických znalostí.

“Troufám si říci, že nejen v českém, ale i evropském mediálním prostředí jde o zcela unikátní projekt,” řekl ředitel ČTK Jiří Majstr. “Automatizace je podle mého nepominutelná součást vývoje agentury. Tento projekt nám pomůže posunout se výrazně vpřed a být připraveni na budoucí potřeby našich klientů.”

Česká tisková kancelář použila automaticky generované zprávy při obecních a senátních volbách v roce 2018. „Hlavním přínosem letošní novinky bylo zrychlení zpravodajského servisu při překlápění dat Českého statistického úřadu, omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům, kteří se tak mohli více zaměřit na ohlasy a další zajímavosti z voleb,“ řekla loni šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková.

„ČTK dlouhodobě automatizuje činnosti, u kterých je to možné a dává to smysl. Například už mnoho let vydává automaticky generované deníky očekávaných událostí,“ připomněl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

ČTK je zároveň spolu s několika dalšími evropskými agenturami partnerem projektu vedeného nizozemskou agenturou ANP, který v tomto kole programu DNI získal grant na vývoj komplexního systému pro sledování využití a vyhodnocování výkonnosti agenturního multimediálního zpravodajství v reálném čase.

Vedle dnes oznámených projektů DNI je ČTK partnerem i v další skupině, která se zabývá umělou inteligencí v žurnalistice: vědci z několika českých univerzit zkoumají dopady vývoje automatizace na to, co dělají novináři a jak se tím mění jejich práce (více zde: https://www.ctk.cz/novinky/?id=2820).

ČTK byla v minulosti rovněž partnerem v dalším projektu Google DNI, který vedla norská tisková agentura NTB a v jehož rámci partnerské agentury vyvinuly novou platformu pro zpracování a distribuci sportovních dat (více zde: https://www.ctk.cz/novinky/?id=2580).

ČTK je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Stát neodpovídá za závazky agentury a agentura neodpovídá za závazky státu. ČTK je politicky i ekonomicky nezávislá. Ve své práci se řídí heslem: spolehlivost - rychlost - nezávislost. Více na www.ctk.cz.

Geneea Analytics je softwarová společnost, která se věnuje automatické analýze a robotickému vytváření textů. Zákazníci se na ni mohou obrátit s libovolnými textovými daty počínaje zákaznickou zpětnou vazbou (NPS), přes zákaznickou podporu, emaily a příspěvky na sociálních sítích, až po novinové články. Více informací na www.geneea.com.

Economia je důležitým hráčem na poli online médií a digitalizace mediálního obsahu a významným vydavatelem ekonomického a odborného tisku. Economia provozuje úspěšné zpravodajské servery IHNED.cz a Aktuálně.cz, webový projekt Aktuálně.TV, mnoho tematických internetových titulů a freemailových portálů. Zároveň vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom, Respekt a několik odborných titulů.

Další novinky