Novinky

Výročí sametové revoluce připomene výstava fotografií ČTK

31.10.2019

Výročí sametové revoluce připomene v centru Prahy fotografická výstava, kterou připravila Česká tisková kancelář. Historické fotografie ukazující 30 let staré přelomové události budou k vidění po celý listopad na pěší zóně Na Příkopě. Vystaveno bude 157 fotografií nejen z archivu ČTK, ale i ze soukromých sbírek nebo muzejních fondů. Fotografie ze Slovenska zapůjčila tisková agentura TASR.

Výstavu dnes zahájila šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková. Označila ji za hlavní akci, kterou ČTK k 30. výročí revoluce připravila. Podle generálního ředitele ČTK Jiřího Majstra agentura hledá způsoby, jak veřejnosti ukázat, co dělá a má k dispozici. "Jedním z projektů je i tato výstava, kdy jsme integrovali mnoho zdrojů, abychom nabídli bohatě ilustrovaný zápisník sametové revoluce," uvedl.

Na 30 stojanech si lidé budou moci prohlédnout fotografie zachycující tehdejší revoluční dění v různých koutech bývalého Československa. Do přípravy výstavy národní agentura zapojila i veřejnost. Autoři tak mohli vybírat nejen z agenturního archivu, ale i ze zhruba 1300 dalších snímků z více než 30 krajských a okresních měst a vesnic. "Obrázek je to velmi pestrý, zachycuje zásadní zlomové momenty i drobné lidské příběhy," poznamenala Marková.

Kurátorka výstavy Kristýna Jirátová přirovnala proces vzniku výstavy k detektivní práci. "Původní záměr nasbírat fotografie především od veřejnosti a mimopražských institucí se znásobil o rozšiřování databáze fotografií od bývalých fotografů samotné ČTK, uložených hluboko v archivech," uvedla. Vznikla tak podle ní velmi bohatá sbírka fotografií z revolučního dění z celé ČR i Slovenska, ze kterých výstava může představit jen zlomek. "Pro mě osobně jsou nejdůležitější součástí projektu právě snímky poskytnuté veřejností, tedy z velkého procenta amatérskými fotografy, kterým se mnohdy podařilo zachytit naprosto nečekané a originální záběry," dodala.

Výstava kromě revoluce zachycuje i některé předrevoluční události, fotografie studentů, divadelníků i členů Občanského fóra. Revoluci ukazují nejen obrovské demonstrace a stávky, ale také četné plakáty, letáky a nápisy. Série fotografií s budoucím prezidentem Václavem Havlem je pak jistým přechodem ke snímkům věnovaným dozvukům revoluce, pádu komunistických symbolů a k závěrečné části znázorňující první svobodné volby od roku 1948.

První verzi výstavy s nižším počtem fotografií ČTK představila na konci července na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na konci září se venkovní expozice přestěhovala na měsíc do Olomouce. Výstava volně navazuje na loňskou expozici Okamžiky století, která připomněla 100. výročí vzniku ČTK i Československa.

Stejně jako k loňské výstavě připravila ČTK i k Okamžikům sametové revoluce materiály pro školy, které lze stáhnout na stránkách okamzikysametu.cz.

Další novinky