Novinky

Fotografická výstava ČTK Nežádoucí okamžiky se přesunula do Olomouce

09.10.2020

Na nádvoří Zbrojnice v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci se přesunula venkovní výstava fotografií Nežádoucí okamžiky, kterou připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Expozice dříve zakázaných nebo zmanipulovaných snímků se do města stěhovala z Uherského Hradiště, kde měla svou premiéru na Letní filmové škole. V Olomouci bude k vidění do 16. listopadu. Plánovaný doprovodný program ji kvůli koronavirovým opatřením provázet nebude, veřejnosti je však volně přístupná.

"Mrzí nás, že kvůli opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru nemůžeme uspořádat na univerzitách doprovodné debaty, jak jsme původně plánovali. Na druhou stranu jsme rádi, že díky své venkovní koncepci může naše výstava putovat po republice i v těchto nelehkých časech," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK a spoluautorka výstavy Radka Matesová Marková.

Připomněla, že na webových stránkách výstavy jsou k dispozici materiály pro školy. Putování po českých moderních dějinách prostřednictvím dříve zakázaných nebo zmanipulovaných fotografií tak mohou zahrnout do výuky zejména učitelé druhého stupně základních škol a středních škol.

Fotografická výstava se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Čerpá zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, ale také dalších zdrojů. Veřejnosti představuje slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány. Největší část je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Ten se podílel i na přípravě letošní expozice.

V Olomouci na Horním náměstí mohli již loni lidé vidět výstavu ČTK s názvem Okamžiky sametové revoluce, která přinesla více než sto fotografií zachycujících listopadové dění v roce 1989. O rok dříve ČTK připravila výstavu Okamžiky století, která zachycovala zlomové okamžiky z dějin Československa a České republiky i každodenní život obyvatel země. V Olomouckém kraji byla představena v Šumperku.

Výstava Nežádoucí okamžiky bude v Olomouci k vidění do 16. listopadu. Poté se přestěhuje do Brna, na tamním Komenského náměstí bude do 10. ledna 2021. Na začátku příštího roku se expozice přestěhuje do centra Prahy.

Další novinky