Výstava Nežádoucí okamžiky

Nežádoucí okamžiky - výstava

Česká tisková kancelář představila na 46. ročníku festivalu Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti novou fotografickou výstavu, která se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice.

Venkovní expozice s názvem Nežádoucí okamžiky čerpá zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, ale také dalších zdrojů. Veřejnosti představuje slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány.

Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Ten se podílel i na přípravě letošní expozice.

Expozice na 134 fotografiích ukazuje jednotlivé etapy moderních českých dějin prostřednictvím snímků, které bylo v určitých historických epochách zakázáno publikovat. Největší část je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

Výstava o fotomanipulaci volně navazuje na fotografické expozice, které ČTK připravila v předchozích dvou letech. Ke stému výročí republiky a založení ČTK uspořádala předloni putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Ta měla stejně jako letošní výstava premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů tohoto festivalu.

Vernisáž měla výstava 10. srpna 2020 v Uherském Hradišti. Od 9. října do 16. listopadu byla k vidění na nádvoří Zbrojnice v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci. Poté se přestěhovala do Brna, na tamním Komenského náměstí byla do 10. ledna 2021. V lednu až březnu si mohli výstavu prohlédnout Pražané - nejprve v centru v ulici Na Příkopě a později v Nových Butovicích v Praze 13. Od 16. března do 6. dubna byly panely s fotografiemi vystaveny v Opavě. Sedmou a poslední zastávkou putovní venkovní expozice je Centrální park Pankrác v Praze 4, kde budou fotografie do 13. července.

Elektronická verze: Nežádoucí okamžiky. Publikace ve formátu pdf (k zobrazení ve službě Adobe cloud)

Podcast: Jak se manipuluje fotografií. O výstavě Nežádoucí okamžiky na LFŠ

Zprávy k výstavě:
Vernisáží v Uherském Hradišti začala výstava ČTK Nežádoucí okamžiky
Fotografická výstava ČTK Nežádoucí okamžiky se přesunula do Olomouce
Výstava se přestěhovala do Brna
ČTK instalovala v centru Prahy venkovní výstavu o fotomanipulacích
Poslední zastávkou výstavy Nežádoucí okamžiky jsou Nové Butovice
Výstava Nežádoucí okamžiky nekončí, stěhuje se do Opavy
Opava hostí výstavu ČTK mapující cenzuru ve fotografii
Výstava Nežádoucí okamžiky končí svou pouť po Česku v pankráckém parku

Další informace

Materiál pro školy (PDF)

Galerie k výstavě Nežádoucí okamžiky

Instalace výstavy v Uherském Hradišti, 5.8.2020

Vernisáž výstavy v Uherském Hradišti, 10.8.2020

Instalace výstavy v Olomouci, 9.10.2020

Výstava se přestěhovala do Brna, 20.11.2020

Výstava o fotomanipulacích je k vidění v centru Prahy, 12.1.2021

Nové Butovice - poslední zastávka výstavy Nežádoucí okamžiky, 17.2.2021

Výstava o fotomanipulacích nekončí, na jaře se přestěhovala do Opavy, 16.3.2021

Výstava ČTK Nežádoucí okamžiky je opět v Praze, poslední zastávku hostí Pankrác, 24.5.2021

Plakát k výstavě

Nežádoucí okamžiky - výstava

O ČTK

ČTK vznikla 28. 10. 1918, ve stejný den jako samostatné Československo. Nesla název Československá tisková kancelář a pod značkou ČTK funguje nepřetržitě dodnes. Je považována za nezastupitelný informační zdroj nejen pro média, která jsou jejími hlavními partnery, ale i pro firmy a státní instituce.

Od roku 1996 je ČTK finančně nezávislá na státu. Nepobírá žádné dotace ani nečerpá finance z jiných veřejných zdrojů. Veškerý provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti, z níž také generuje mírný zisk, který investuje do svého rozvoje. Řídí se mottem: Spolehlivost, rychlost, nezávislost.

V současnosti ročně vydává více než 230 000 zpráv, 500 000 fotografií, 10 000 zvukových nahrávek, 1 600 videí a téměř 2 000 infografických materiálů. Zajišťuje přímé videopřenosy pro internetové vydavatele nebo textové průběžné blogy. Vytváří také přehledy očekávaných událostí, profily osobností a událostí, aktualizuje databáze výročí, sportovních soutěží a hospodářských výsledků. O její technické vyspělosti svědčí mimo jiné to, že jako jedna z mála agentur na světě vyvinula vlastní agenturní redakční systém, který si získal i dva klienty v Německu.