Novinky

Výstava ČTK Nežádoucí okamžiky se přestěhovala do Brna

20.11.2020

Fotografická výstava ČTK Nežádoucí okamžiky, která na příkladech z historie ukazuje manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice, se přestěhovala do Brna a stala se hlavním bodem programu letošního ročníku Multimediálního dne. Akce, kterou pořádá Katedra mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a která se letos kvůli pandemii covid-19 přesunula do on-linu, se zaměřila na rizika zneužití fotografií k manipulaci. ČTK zorganizovala na toto téma i interaktivní on-line debatu.

Výstava Nežádoucí okamžiky o fotomanipulaci volně navazuje na putovní venkovní expozice, které ČTK připravila ke 100. výročí existence republiky i samotné agentury a k 30. výročí pádu komunistického režimu. Premiéru měla v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

"Výstava na 134 fotografiích mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodů upraveny, ale zejména po určité období zakázány. I cenzura je jednou z forem manipulace. Co se týče retuší, jsou k vidění i ukázky podobných praktik v zahraničí," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstavy.

Venkovní expozice je k vidění v prostoru před fakultou v Joštově ulici. Všechny snímky jsou ke zhlédnutí také on-line. Na webu výstavy jsou ke stažení i pracovní materiály pro školy. V Brně bude výstava do 10. ledna 2021, pak se přestěhuje do Prahy.

ČTK dnes pro studenty uspořádala i on-line debatu s názvem Manipulace ve fotografii. O tom, jak lze fotografie zneužít ke změně názorů publika, debatovali odborníci na fotografie z národní zpravodajské agentury - šéfeditor ČTK Zdeněk Fučík, editorka fotozpravodajství ČTK Martina Topinková a Petr Mlch, šéfredaktor Fotobanky ČTK, který je zároveň spoluautorem výstavy Nežádoucí okamžiky a jedním z porotců soutěže Czech Press Photo. Kromě manipulací na historických snímcích se debata dotkla i problematiky současných novinářských fotek.

Další novinky