Novinky

Opava hostí výstavu ČTK mapující cenzuru ve fotografii

16.03.2021

Putovní venkovní výstava České tiskové kanceláře (ČTK) Nežádoucí okamžiky se přestěhovala do Opavy. Expozice, která na archivních snímcích ČTK mapuje manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice, bude na parkovišti kulturně-uměleckého prostoru Kupé instalována skoro do konce dubna.

O výstavu, která je v době přísných protipandemických opatření jednou z mála, na niž může veřejnost zavítat, byl na jejích předchozích zastávkách velký zájem. Na 134 snímcích, které byly ve své době zakázány či z ideologických důvodu upraveny, nabízí průřez moderními československými dějinami od roku 1918 do roku 1990. Premiéru měla loni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Ten se podílel i na součané expozice.

Největší část výstavy je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

Výstava volně navazuje na expozice Okamžiky století a Okamžiky sametové revoluce, které ČTK uspořádala v letech 2018 a 2019 ke stému výročí založení Československa i národní tiskové agentury respektive k 30. výročí pádu komunismu v Československu. Na letošek se ČTK chystá připravit výstavu novou.

"Tentokrát zabrousíme ke slavným i méně známým událostem z historie sportovní fotožurnalistiky," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Další novinky