16.03.2021

Putovní venkovní výstava České tiskové kanceláře (ČTK) Nežádoucí okamžiky se přestěhovala do Opavy. Expozice, která na archivních snímcích ČTK mapuje manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice, bude na parkovišti kulturně-uměleckého prostoru Kupé instalována skoro do konce dubna.
O výstavu, která je v době přísných protipandemických opatření jednou z mála, na niž může veřejnost zavítat, byl na jejích předchozích zastávkách velký zájem. Na 134 snímcích, které byly ve své době zakázány či z ideologických důvodu upraveny, nabízí průřez moderními československými dějinami od roku 1918 do roku 1990. Premiéru měla loni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.
Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Ten se podílel i na součané expozice.
Největší část výstavy je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.
Výstava volně navazuje na expozice Okamžiky století a Okamžiky sametové revoluce, které ČTK uspořádala v letech 2018 a 2019 ke stému výročí založení Československa i národní tiskové agentury respektive k 30. výročí pádu komunismu v Československu. Na letošek se ČTK chystá připravit výstavu novou.
"Tentokrát zabrousíme ke slavným i méně známým událostem z historie sportovní fotožurnalistiky," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.