Novinky

ČTK instalovala v centru Prahy venkovní výstavu o fotomanipulacích

12.01.2021

Česká tisková kancelář (ČTK) instalovala v centru Prahy venkovní výstavu o cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice nazvanou Nežádoucí okamžiky. V ulici Na Příkopě si lidé mohou prohlédnout 134 snímků, které na příkladech z historie ukazují různé způsoby cenzury, falzifikace a manipulace s fotografiemi. Doprovodný program ČTK kvůli koronavirovým opatřením nechystá, veřejnosti je ale výstava volně přístupná do 14. února.

"Venkovní výstavy jsou jedny z mála kulturních akcí, které mohou lidé v současné době navštívit. Jsme rádi, že i přes všechny nesnáze, které způsobila epidemie koronaviru, se nám výstavu podařilo realizovat a instalovat v centru Prahy," uvedl spoluautor výstavy a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.

Expozice mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodů upraveny nebo po určité období zakázány. Autoři výstavy čerpali zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, částečně také z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Ten se podílel i na přípravě letošní expozice.

Lidé mají možnost prohlédnout si slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či zakazovány. Na výstavě jsou k vidění dříve nezveřejněné fotografie československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou nebo za protektorátu. Zájemci si mohou prohlédnout i neretušované snímky komunistických funkcionářů nebo zakazované obrázky emigrantů a komunistickému režimu nepohodlných umělců a sportovců.

Všechny snímky jsou ke zhlédnutí také on-line. Na webu výstavy Nezadouciokamziky.cz jsou ke stažení i pracovní materiály pro školy.

Výstava Nežádoucí okamžiky volně navazuje na putovní venkovní expozice, které ČTK připravila ke 100. výročí existence republiky i samotné agentury a k 30. výročí pádu komunistického režimu. Premiéru měla vloni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Poté se stěhovala do Olomouce a do Brna. Od poloviny února se expozice přesune do Nových Butovic ke galerii Czech Photo Centre.

Další novinky