Novinky

Poslední zastávkou výstavy Nežádoucí okamžiky jsou Nové Butovice

17.02.2021

Fotografická výstava České tiskové kanceláře (ČTK) s názvem Nežádoucí okamžiky, která na příkladech z historie ukazuje manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice, je nově instalovaná na korzu v Nových Butovicích. Expozice dříve zakázaných nebo zmanipulovaných snímků z archivu ČTK se do třinácté pražské městské části stěhovala z centra metropole. Doprovodný program se kvůli koronavirovým opatřením neplánuje, veřejnosti je ale výstava volně přístupná do 15. března.

"Jde o poslední zastávku této putovní výstavy. Ve spolupráci s Czech Photo Center končily na Praze 13 i naše předchozí venkovní expozice," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK a spoluautorka výstavy Radka Matesová Marková. Připomněla, že k výstavě jsou na její webové stránce k dispozici materiály pro školy.

Na snímku zleva jsou ředitelka společnosti Czech Photo Veronika Souralová, šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková a starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Venkovní expozice čerpá zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, ale také dalších zdrojů. Veřejnosti představuje slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány. Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý, který se podílel i na přípravě expozice.

Výstava měla premiéru v srpnu 2020 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. "Pomalu zahajujeme přípravy nové výstavy. Pokud to epidemická situace dovolí, chtěli bychom ji opět odstartovat na tomto letním festivalu, jehož je ČTK mediálním partnerem," doplnila Marková.

Expozice na 134 fotografiích ukazuje jednotlivé etapy moderních českých dějin prostřednictvím snímků, které bylo v určitých historických epochách zakázáno publikovat. Největší část je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

Putovní výstavu měli možnost si lidé prohlénout i v Olomouci a Brně.

Výstava o fotomanipulaci volně navazuje na fotografické expozice, které ČTK připravila v předchozích dvou letech. Ke stému výročí republiky a založení ČTK uspořádala předloni putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce.

Další novinky