Novinky

Výstava Nežádoucí okamžiky končí svou pouť po Česku v pankráckém parku

24.05.2021

Fotografická výstava ČTK Nežádoucí okamžiky, která mapuje manipulaci a cenzuru zejména v československé fotožurnalistice, je vystavena v Centrálním parku Pankrác v Praze 4. Jde o sedmou a poslední zastávku této putovní venkovní výstavy, v Praze je k vidění již potřetí. Na pankrácké pláni bude do 13. července.

Expozice na 134 fotografiích ukazuje jednotlivé etapy moderních českých a československých dějin prostřednictvím snímků, které bylo v určitých historických epochách zakázáno publikovat. Výstava čerpá zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, ale také dalších zdrojů. Veřejnosti představuje slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány.

Největší část je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války. Svébytný prostor je pak věnován fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

"Výstava měla původně skončit v březnu. Obrátili se ale na nás další zájemci, proto je nyní po Opavě k vidění opět v hlavním městě, tentokrát v Praze 4," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK a spoluautorka výstavy Radka Matesová Marková.

Koncept venkovní výstavy, s nímž ČTK přišla poprvé v roce 2018, kdy ke svému stému výročí a stému výročí založení Československa připravila expozici Okamžiky století, v době covidové pandemie přilákal velkou část veřejnosti. "Po několik měsíců, kdy byly kvůli protipandemickým opatřením uzavřena muzea a galerie, to byla jedna z mála kulturních akcí, na kterou mohli lidé vyrazit," uvedla šéfredaktorka.

Výstava, která částečně vychází k knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK autorské dvojice Hana Řeháková a Dušan Veselý, volně navazuje na fotografické expozice Okamžiky století a Okamžiky sametové revoluce. Vernisáž měla loni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Pro filmový festival, jehož je ČTK hlavním mediálním partnerem, nyní národní tisková agentura připravuje výstavu novou. "Tentokrát ponese název Olympijské okamžiky a jak název napovídá, vybíráme to nejzajímavější z historie české a československé účasti na letních a zimních olympijských hrách," dodala šéfredaktorka. I nová výstava bude putovní, její další zastávky jsou zatím v jednání.

Výstavu Nežádoucí okamžiky viděli lidé také v Olomouci, Brně a Opavě, v hlavním městě byla vystavena nejprve v centru v ulici Na Příkopě a později v Nových Butovicích v Praze 13.

Reportáž o výstavě přinesla TV Praha .

Další novinky