Novinky

On-line workshopy pro školáky baví i vzdělávají

05.01.2021

Zpestřit a obohatit on-line výuku na základních a středních školách chce nový mediální workshop Akademie ČTK "Továrna na zprávy aneb Jak funguje ČTK". Na dvouhodinovém semináři se žáci dozvědí, jak funguje tisková agentura, jak v ní vznikají zprávy, proč jsou důležité zdroje nebo jak rozeznat objektivní zprávy od názorů, polopravd a výmyslů.

"Snažíme se žákům vysvětlit, že ověřovat informace je zvlášť v dnešní době velmi důležité. Že to, co čtou na sociálních sítích nebo jinde na internetu, by neměli bezmyšlenkově hltat a automaticky sdílet. Na konkrétních příkladech jim předvádíme, jak my se zdroji pracujeme a proč je pro nás důkladné ověřování informací zásadní," říká ředitel Akademie ČTK Jiří Chrást, bývalý šéfeditor a zpravodaj ČTK v Indii a v Británii.

Workshop je určen dětem od 10 let a koná se na on-line platformách Google Meet nebo Zoom, po předchozí domluvě je možné se připojit i do školních aplikací. "Snažíme se trochu nabourat klasickou distanční výuku, děti vtahujeme do diskuse. Snažíme se, aby byl workshop hodně interaktivní," dodává koordinátorka Akademie ČTK Martina Vašíčková.

Děti se během prezentace učí vymyslet dobrý titulek, hrají si na editory a hledají chyby v krátkých zpravodajských textech, na časové ose řadí různé historické události ze stoleté historie národní tiskové agentury.

Pilotní workshopy se konaly už na konci loňského roku a učitelé je hodnotili velmi dobře. "Všem se workshop moc líbil, děti si hlavně chválily druhou polovinu, obrázky, videa, příklady a vyprávění z praxe, demonstrace příkladu na prezidentu Trumpovi. Také vaši otevřenost a velmi milý a veselý přístup. Zasmáli jsme se a zároveň se dozvídali něco nového, to bylo super," zhodnotila workshop paní učitelka Dominika Bůžková z nymburského gymnázia.

Akademie ČTK hodlá v kurzech pokračovat po celou dobu, kdy bude ve školách povinná distanční výuka a v případě zájmu i po uvolnění protiepidemických opatření.

On-line workshopy nabízí Akademie ČTK jako náhradu za exkurze a přednášky, které organizovala pro školáky přímo ve svém pražském sídle. Více informací a přihlášky najdou zájemci na webu Akademie ČTK nebo na Facebooku.

Další novinky