Novinky

Fotograf ČTK Vondrouš opět bodoval mezi světovými sportovními novináři

22.03.2021

Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) ocenila ve své soutěži fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který mezi nejlepšími sportovními fotografy světa získal druhé místo v kategorii Fotografický soubor. Vondrouš se mezi nejlepší trojici v této kategorii probojoval už druhý rok po sobě - loni v ní zvítězil. Letos mezinárodní porotu zaujala jeho série snímků fanoušků Bohemians Praha 1905, kteří kvůli omezením způsobeným pandemií covid-19 sledovali zápasy svého fotbalového týmu ze žebříků u zdi vršovického stadionu.

"Moc si vážím toho, že jsem se druhým rokem po sobě dostal do první trojice v této kategorii. A jsem rád i za fanoušky Bohemians, které tímto způsobem můžu ukázat po celém světě díky tomu, že jde už o druhou soutěž, v níž se tahle série dočkala ocenění," řekl Vondrouš. Soubor fotografií fanoušků-srdcařů, kteří si nosili žebříky a štafle, aby v době, kdy kvůli koronaviru nesměli na stadion, mohli fandit svému týmu alespoň přes zeď, označil za dokument doby a bezprecedentní situace, v jaké se sport v době pandemie covidu-19 ocitl.

"Proto by tyto fotografie mohly být jednou kultovní, protože se ještě nikdy nestalo, aby diváci nemohli chodit na sportovní stadiony. Doufejme, že tahle doba co nejdřív skončí a zůstanou po ní jen ty fotky jako svědectví doby a genia loci, který stadion Bohemians má," dodal Vondrouš.

AIPS výsledky oznámila během dnešního přímého přenosu vysílaného on-line z italského hradu Vigevano. Český fotoreportér se probojoval mezi 33 finalistů v celkem 11 kategoriích, kteří byli vybráni během hlasování z původních 1871 přihlášených příspěvků.

Roman Vondrouš pravidelně boduje v českých i mezinárodních fotografických soutěžích. Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020 získal se snímkem muže procházejícího v Praze dezinfekční branou, která byla instalována jako opatření proti šíření koronaviru. Vondrouš s touto fotografií obsadil i první místo v kategorii Reportáž.

V loňském roce zvítězil v soutěži AIPS v kategorii Fotografické série se seriálem snímků z dostihů. Dnes oceněná série s názvem Loajální fanoušci v době covidu už získala první cenu v kategorii sportovní série v soutěži Pictures of the Year International (POYi). V roce 2013 v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo získal Vondrouš první cenu v kategorii sportovních akcí.

Vondrouš absolvoval Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a od roku 2005 pracuje v ČTK. Věnuje se i pedagogické činnosti a svou práci v tiskové agentuře kombinuje s volnou tvorbou.

Mezinárodní asociace sportovních novinářů (Association Internationale De La Presse Sportive - AIPS) byla založena v roce 1924 během olympijských her v Paříži. Mezi pěti zakládajícími členy byl i Ondřej Sekora, český spisovatel a novinář, který tehdy ve Francii pobýval jako zpravodaj deníku Lidové noviny. V současné době AIPS sdružuje devět tisíc sportovních novinářů ze 130 zemí všech kontinentů.

Další novinky