Novinky

ČTK letos přiveze na LFŠ do Uherského Hradiště dvě výstavy

30.06.2021

Dvě fotografické výstavy představí letos Česká tisková kancelář na festivalu Letní filmová škola (LFŠ), který se uskuteční v Uherském Hradišti od 6. do 12. srpna. Národní tisková agentura bude už potřetí hlavním mediálním partnerem této kulturní a vzdělávací akce. Vedení LFŠ dnes na tiskové konferenci v Praze představilo hlavní body programu 47. ročníku.

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková (vlevo) představila na tiskové konferenci LFŠ akce, které na festival chystá ČTK. (Foto ČTK/Michal Kamaryt, 2021).

ČTK na festivalu uvede v premiéře novou venkovní fotografickou výstavu Olympijské okamžiky, v níž mapuje slavné i méně známé momenty z historie české a československé účasti na letních a zimních olympijských hrách. Do Uherského Hradiště přiveze rovněž autorskou výstavu fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše Fragmenty metropole, která představuje snímky pořízené během covidové pandemie v kulisách Prahy.

Absolutní vítěz loňského ročníku Czech Press Photo a držitel mnoha zahraničních ocenění Roman Vondrouš bude mít na LFŠ také svou lekci fotografie pro veřejnost.

V rámci týdenního workshopu pro studenty žurnalistiky, fotografie a příbuzných oborů se budou její účastníci pod vedením profesionálů z ČTK podílet na plnění hlavních informačních kanálů festivalu včetně Filmových listů. Studenti budou se svými lektory rovněž natáčet podcastový speciál Četkast na Filmovce. ČTK bude také prostřednictvím služby Protext Video zajišťovat živé vysílání z nejdůležitějších akcí na festivalu.

"Podíl na Letní filmové škole je pro ČTK milým oživením zpravodajského roku," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. "Umožňuje také, abychom každý rok předali část svého know-how několika mladým adeptům žurnalistiky v prostředí typickém pro agenturní zpravodajskou práci, a to "naostro", tedy při zpravodajském pokrývání celé akce pro festivalové publikum. Troufnu si říci, že mezi LFŠ a ČTK to během dosavadní spolupráce skutečně "zajiskřilo" a že se na obou stranách už nyní těšíme, co vymyslíme pro následující ročník," dodal Majstr.

Festival zahájí snímek Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka, ve kterém si hlavní roli zahraje herec a režisér Miroslav Krobot. (Foto ČTK/Michal Kamaryt, 2021).

Festival otevře snímek Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka. "Jednalo se o herecký úkol, který se neodmítá, veliká role spisovatele, v níž se povídka, kterou píše, prolíná s realitou," řekl představitel hlavní role Miroslav Krobot.

ČTK v posledních letech rozšířila své aktivity i o mediální výchovu, a to jak v rámci Akademie ČTK, tak prostřednictvím spolupráce s vysokými školami. Vedle výstav nabízí kurzy pro školy a učitele, spolupracuje mimo jiné s katedrami žurnalistiky na FSV UK v Praze a FSS MUNI v Brně, kde se pravidelně účastní Multimediálního dne.

"I nejnovější výstava Olympijské okamžiky nabídne možnost školám - od základních až po vysoké - jak zábavnou formou oživit výuku. Je plná pozoruhodných příběhů sportovců na pozadí moderních českých a světových dějin," uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstavy. Stejně jako u předchozích venkovních výstav ČTK budou i k této materiály pro školy, které letos poprvé oživí podcasty. Ty budou s výstavními panely propojené prostřednictvím QR kódů.

Vizuál k výstavě ČTK Olympijské okamžiky, která bude mít vernisáž na LFŠ 8. srpna.

Výstava Olympijské okamžiky bude od začátku LFŠ instalována na Palackého náměstí v Uherském Hradišti, vernisáž je 8. srpna. O dva dny později uvede debatou v Respekt stanu fotoreportér Vondrouš své Fragmenty metropole, které budou instalovány v Klubu kultury. Obě výstavy budou v Uherském Hradišti k vidění minimálně do poloviny září.

Poté se Olympijské okamžiky vydají do dalších měst. Putovat by měly až do jara příštího roku, kdy budou v březnu a dubnu k vidění v Kopřivnici, rodišti běžce Emila Zátopka, v rámci akcí ke stému výročí jeho narození "Zátopek 100".

Další novinky