Výstava Olympijské okamžiky

Olympijské okamžiky - výstava

Česká tisková kancelář představila na 47. ročníku festivalu Letního filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti novou venkovní fotografickou výstavu Olympijské okamžiky.

Venkovní expozice na 20 panelech (40 výstavních plochách) ukazuje slavné i méně známé snímky z historie československé a české účasti na letních i zimních olympijských hrách. Stejně jako předchozí velké fotografické výstavy ČTK čerpá především z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury, ale také z dalších zdrojů.

Opět jde o výstavu putovní – po premiéře v Uherském Hradišti, kde bude k vidění do konce září 2021, se představí i v dalších českých a moravských městech.

V premiérové verzi obsahuje výstava 155 snímků. Jejich skladba se ještě bude částečně měnit – autoři mimo jiné počítají s tím, že expozici pro další zastávky obohatí o to nejzajímavější fotografie z letní olympiády v Tokiu 2021, která se uskutečnila až po uzávěrce tisku výstavních panelů. Další aktualizace se výstava dočká po zimních hrách, které se v Pekingu uskuteční v únoru 2022.

Na výstavě se autorsky podíleli bývalý dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se jako reportér zúčastnil šesti olympiád a na několika hrách byl i mluvčím národní olympijské výpravy. Spolupracoval na ní s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem, kteří se jako autoři podíleli i na předchozích venkovních fotografických expozicích ČTK.

"Po Okamžicích století, Okamžicích sametové revoluce a Nežádoucích okamžicích jsme se tentokrát rozhodli opustit oblast velké politiky a ukázat mimořádně zajímavé snímky z české a československé sportovní historie, jichž je stoletý fotoarchiv ČTK plný," uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK a spoluautor výstavy Petr Mlch.

V rámci výstavy vznikají i speciální díly podcastu Četkast z rozhovorů s olympijskými medailisty a dalšími účastníky olympiád. Odkazy na ně jsou prostřednictvím QR kódů přímo na výstavních panelech. K výstavě ČTK opět připravuje i materiály pro školy.

Jde už o čtvrtou rozsáhlou fotografickou expozici ČTK. Ke stému výročí republiky a svého založení uspořádala ČTK v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Na ni loni volně navázala výstavou Nežádoucí okamžiky, která mapovala fotomanipulaci a cenzuru v žurnalistice. Předchozí dvě výstavy měly stejně jako nová expozice premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. ČTK je jedním z hlavních mediálních partnerů tohoto festivalu.

Vernisáž: 8. srpna 2021, Palackého náměstí, Uherské Hradiště

Další předpokládané zastávky:

  • Brno (cca od poloviny listopadu)
  • Praha (leden 2022)
  • Vrchlabí (únor 2022)
  • Kopřivnice (březen/duben 2022 – v rámci programu Zátopek 100)


Fotogalerie

Podcasty a videa

Pro školyMateriály ke stažení

Plakát k výstavě Olympijské okamžiky

soubor .PDF ke stažení

O ČTK

ČTK vzniká 28. 10. 1918, ve stejný den jako samostatné Československo. Nese název Československá tisková kancelář a pod značkou ČTK funguje nepřetržitě dodnes. Je považována za nezastupitelný informační zdroj nejen pro média, která jsou jejími hlavními partnery, ale i pro firmy a státní instituce.

Od roku 1996 je ČTK finančně nezávislá na státu. Nepobírá žádné dotace ani nečerpá finance z jiných veřejných zdrojů. Veškerý provoz financuje pouze ze své obchodní činnosti, z níž také generuje mírný zisk, který investuje do svého rozvoje. Řídí se mottem: Spolehlivost, rychlost, nezávislost.

V současnosti ročně vydává více než 230 000 zpráv, 500 000 fotografií, 10 000 zvukových nahrávek, 1 600 videí a téměř 2 000 infografických materiálů. Zajišťuje přímé videopřenosy pro internetové vydavatele nebo textové průběžné blogy. Vytváří také přehledy očekávaných událostí, profily osobností a událostí, aktualizuje databáze výročí, sportovních soutěží a hospodářských výsledků. O její technické vyspělosti svědčí mimo jiné to, že jako jedna z mála agentur na světě vyvinula vlastní agenturní redakční systém, který si získal i dva klienty v Německu.

Předchozí výstavy

Výstava Okamžiky století

Okamžiky století - výstava

Výstava Okamžiky sametové revoluce

Okamžiky sametové revoluce - výstava

Výstava Nežádoucí okamžiky

Nežádoucí okamžiky - výstava